Tygodnik Podlaski nr 260 (429)

Tygodnik Podlaski nr 260 (429)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Uwaga! Zagrożenie promieniowaniem w naszym regionie. Mężczyzna wtargnął do radioaktywnego skanera w Terespolu 9.08.2019

Uwaga! Zagrożenie promieniowaniem w naszym regionie. Mężczyzna wtargnął do radioaktywnego skanera w Terespolu

Służby szukają mężczyzny, który pod koniec lipca wtargnął na teren urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych w Terespolu. Mógł zostać napromieniowany.

Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej informuje, że w dniu 22 lipca br. na terenie urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych w Terespolu, ul. Błotków 133a miało miejsce zdarzenie polegające na wtargnięciu do strefy rażenia nieznanej osoby nieuprawnionej.

W konsekwencji, w wyniku nieuprawnionego wtargnięcia, osoba ta mogła zostać napromieniowana.

Wtargnięcie nastąpiło pomimo umieszczonych w tym obszarze znaków ostrzegawczych – ostrzeżenie przed promieniowaniem jonizującym i substancjami radioaktywnymi.

W celu zapobieżenia ewentualnym negatywnym skutkom dla zdrowia i życia, prosimy tę osobę o kontakt z najbliższą jednostką szpitalną lub służbą dyżurną Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego – tel. 83 344 97 17.

Przypomnijmy, że największy w Europie rentgen do prześwietlania wagonów towarowych powstał w sąsiedztwie kolejowego przejścia granicznego w Terespolu we wrześniu 2016 roku. 

To największa w ostatnich latach inwestycja na terenie działania bialskiej Izby Celnej. Jest to drugi skaner kolejowy, jakim dysponuje Służba Celna w województwie lubelskim i trzeci w Polsce, zainstalowane na wschodniej granicy. Podobne urządzenie do prześwietlania składów towarowych działają w Hrubieszowie i Medyce (woj. podkarpackie).

Przedsięwzięcie warte ponad 21 mln zł sfinansowało w całości Ministerstwo Finansów.


powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.