Tygodnik Podlaski nr 222 (391)

Tygodnik Podlaski nr 222 (391)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

RUSZYŁA AKCJA „SELFIE DLA ŻYCIA” 27.05.2018 autor: Weronika Zaborowska

RUSZYŁA AKCJA „SELFIE DLA ŻYCIA”

Robiąc sobie zdjęcie i umieszczając je na Facebooku lub Twiterze z dopiskiem #Dziękuję, że żyję, możesz promować Marsz dla Życia i Rodziny, a także chrześcijańskie wartości. Akcja „Selfie dla życia” ruszyła 10 maja.

Akcję „Selfie dla życia” zainicjowała archidiecezja lubelska. Dzięki akcji można wesprzeć fundusz pomocy dzieciom „Dobrze, że żyjesz”, gdyż każda osoba umieszczająca swoje zdjęcie z odpowiednim hasztagiem przekazuje na ten cel złotówkę.

Ksiądz Ireneusz Juśkiewicz odpowiedzialny za Ruch Światło – Życie w Białej Podlaskiej, w tym za oazę młodzieżową, przyznaje, iż takie akcje młodym ludziom są potrzebne.

– Jest to forma opowiedzenia się za wiarą i wiążącymi się z nią wartościami. Z pewnością to sposób na danie świadectwa – mówi duszpasterz. Zaznacza też, iż inicjatywa Marszu Życia pozwala publicznie pokazać, że to Bóg jest dawcą życia, stąd ono należy do niego. Przypomina, iż w Białej Podlaskiej przez kilka lat odbywał się w grudniu Marsz Młodzianków, mający na celu promocję chrześcijańskich wartości, w tym obronę życia. W tym roku marsz odbędzie się 17 czerwca. Ks. Ireneusz pytany o cel organizacji wydarzenia, odpowiada: – Cywilizacja śmierci, o której mówił Jan Paweł II, wdziera się bardzo mocno w naszą rzeczywistość i atakuje nas na różne sposoby, ale my nie możemy poddawać się, gdyż zależy nam na przyszłości, na dzieciach, młodzieży, i na tym jaka będzie Polska w kolejnych dziesięcioleciach.

Co myślą o akcji młodzi? Czy widzą w niej sens? Odpowiada Czarek Kirczuk, student Akademii Górniczo-Hutniczej, lider Światowych Dni Młodzieży, pochodzący z Białej Podlaskiej: – Jeśli chodzi o „Selfie dla życia” to jestem zdecydowanie na tak! Dowiedziałem się o tej akcji od moich znajomych – studentów, w Krakowie. Podoba mi się pomysł oraz sama inicjatywa zbierania pieniędzy na szczytny cel. I dodaje: – To wydarzenie na topie, ponieważ każdy korzysta z mediów społecznościowych i codziennie wykonuje setki selfie. Taka akcja może zbliżyć ludzi do kościoła.

Młody aktywista popiera również Marsz Życia, gdyż ceni sobie rodzinne więzi. – To oryginalny sposób zachęcenia do dbania o swoich najbliższych i poświęcania im jak najwięcej czasu. Młodzi powinni włączyć się w tę akcję i ja sam zamierzam dać temu przykład – zaznacza Czarek Kirczuk. Magda Borysiuk z kolei, uczennica LO im. Emilii Plater i animatorka oazy zauważa, iż inicjatywa jest słuszna: – To świetny sposób, by okazać wdzięczność Bogu i swoim rodzicom za dar życia. Jeszcze nie skorzystałam z tego, by wstawić zdjęcie, ponieważ chcę je zrobić w większym składzie, wraz z członkami oazy młodzieżowej.

Magda dodaje, iż Marsz Życia może być wyzwaniem dla młodzieży, gdyż zazwyczaj ma ona problem z publicznym deklarowaniem swoich wartości. Jednak, podkreśla, iż inicjatywa jest bardzo dobra, bo w ten sposób możemy wpłynąć na myślenie innych ludzi, a przez to zmieniać rzeczywistość. Jest to forma walki na rzecz życia i rodziny. – Powinniśmy ją podejmować, by inni też mieli prawo się urodzić – podkreśla.

Jakub Jakoniuk, uczeń technikum przy ul. Brzeskiej, należy do oazy młodzieżowej, o akcji „Selfie dla życia” mówi: – Każdy skuteczny sposób jest wart zaangażowania. Jednak, by młodzi wrócili do Kościoła, potrzebne jest spotkanie z Bogiem, osobiste przeżycie duchowe, odnalezienie wiary. Jakub stwierdza też, iż inicjatywa „Selfie dla życia” może pokazać, podobnie jak Światowe Dni Młodzieży, że młodych ludzi w Kościele jest sporo i ważna jest dla nich obrona życia. W jego opinii jest o co walczyć: – Gdyby każdy kochał drugiego człowieka, pomagał bliźniemu, ten świat byłby piękny, wręcz idealny.

 

W akcję „Selfie dla życia” włączył się także arcybiskup Stanisław Budzik, który w sieci umieścił swoją fotografię. – Chcemy okazać wdzięczność Panu Bogu za dar życia, naszym rodzicom za to, że pozwolili, abyśmy przyszli na ten piękny świat i wszystkim, którzy bronią życia, którzy z radością i wdzięcznością mówią o życiu. Robiąc selfie pokazujemy siebie, ale w tym wypadku, dajemy znak, że angażujemy się w obronę życia i rodziny. Dla tych wartości warto poświęcić wszystkie swoje siły – mówi metropolita lubelski.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.