Tygodnik Podlaski nr 217 (386)

Tygodnik Podlaski nr 217 (386)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 9.11.2018

OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach Europy i Polski. Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową, a Rada Regencyjna przekazała zwierzchnictwo nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczną się w wielu miejscowościach naszego regionu już jutro.

Biała Podlaska

Bialskie uroczystości zainauguruje w sobotę 10 listopada Koncert dla Niepodległej, który rozpocznie się w auli ROBiR (ul. Akademicka 2) o godz. 18. W niedzielę 11 listopada po mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 10 w kościele Narodzenia NMP, bialczanie przemaszerują na Plac Wolności, gdzie po części oficjalnej wręczone zostaną medale „Pro Patria” i odbędzie się Niepodległościowy Apel Pamięci. O godz. 16 na skwerze przy Urzędzie Miasta odsłonięty i poświęcony będzie pomnik „Odrodzenia Ojczyzny”, a następnie program artystyczny. Przygotowany przez seniorów z Grupy Wokalnej „Ave”. O godz. 18 w Galerii Podlaskiej (ul. Warszawska 12) otwarta zostanie wystawa ze zbiorów dr. Szczepana Kalinowskiego „Marszałek Piłsudski w karykaturze i na plakacie”. Od 11 listopada w Galerii Lokomotywa (hol dworca przy ul. Stacyjnej 1) oglądać można również wystawę „Rok 1918 – Odzyskanie Niepodległości”. Przygotowaną przez Ośrodek Karta. W poniedziałek 12 listopada o godz. 11 w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej (ul. Brzeska 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Gościem honorowym będzie córka Rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Wystawę można będzie oglądać w godzinach pracy biblioteki do 20 grudnia br.

Radzyń Podlaski

W sobotę 10 listopada o godz. 18 w hali widowiskowo – sportowej ZSP (ul. Generała Sikorskiego 15) odbędzie się koncert patriotyczny p.t. „Popiół i diament”, a o godz. 21 na ul. Grobla Paradna – „Ognie nieodległości”. W niedzielę 11 listopada po mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy o godz. 10.30 zgromadzeni przemaszerują na Plac Wolności, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości rozpocznie się oficjalna część uroczystości. O godz. 13 w Radzyńskim Ośrodku Kultury prof. Dariusz Magier wygłosi wykład, a część artystyczną zaprezentują uczniowi SP Nr 1.

Parczew

Również w sobotę koncertem „Niepodległość niejedni ma imię – historia Polski pieśnią pisana” w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego rozpoczną się uroczystości w Parczewie. Od godz. 17 wystąpią: Katarzyna Góras Trio, Klaudia Drożdżyk oraz Ewa Mierzwińska i Andrzej Smogór, soliści Operetki Śląskiej. Po koncercie zapłonie Ogień Niepodległości – będący symbolem narodowej jedności obywateli Rzeczypospolitej niezależnie od poglądów politycznych, wyznawanych religii, wykształcenia i stopnia zamożności. W niedzielę o godz. 10.50 parczewianie złożą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, a pół godziny później – pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 12 w Bazylice Mniejszej rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów lubelskiej Filharmonii.

Terespol

Uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 17 w Liceum Akademickim (ul. Wojska Polskiego 88). Po okolicznościowym referacie historycznym odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Śpiewaczym ,,Echo Polesia" i chórem Corda Vox, a wieczór zakończy koncert ,,Wolność jest w nas” w wykonaniu zespołu Silk i solistów: Justyny Maleńczuk, Małgorzaty Oleszczuk i Janusza Maleńczuka. W niedzielę 11 listopada po mszy św. za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy odsłonięta zostanie tablica 100-leciu Odzyskania Niepodległości i kamień poświęcony pamięci gen. Franciszka Krajowskiego, a pod pomnikiem Niepodległości i 300-lecia Terespola złożone zostaną wieńce. O godz. 12 w terespolskiej Prochowni otwarta zostanie wystawa poświęcona gen. Franciszkowi Krajowskiemu, a o godz. 18.30 w restauracji Galeria Smaków (ul. Wojska Polskiego 132) wyświetlony zostanie fi lm „Ciosy”.

Międzyrzec Podlaski

W sobotę w Parku Potockich trwać będzie w godz. 9-13 Piknik Historyczny, a o godz. 14 rozpocznie się inscenizacja „Międzyrzec 1918 – Krwawe Dni”. W niedzielę po mszy św. w kościele św. Mikołaja o godz. 13.30 wmurowana zostanie pod Pomnikiem Bohaterów Miasta kapsuła czasu, a na cmentarzu przy ul. Brzeskiej – odsłonięcie pomnika i Apel Poległych. Niedzielne uroczystości zakończy o godz. 15 w Parku Potockich Rodzinny Bieg Niepodległości. W środę 14 listopada o godz. 17 w Galerii Es otwarta zostanie wystawa „Józef Piłsudski – Twórca Niepodległej”, w czwartek również o godz. 17 rozpocznie się w sali koncertowej koncert przygotowany przez uczniów Szkoły Muzycznej.

Kodeń

Kodeńskie uroczystości zainauguruje w niedzielę o godz. 15.30 msza św. w kościele pw. Św. Anny, po której na Rynku odsłonięty zostanie odbudowany przez mieszkańców pomnik Odzyskania Niepodległości, który – wzniesiony w 1928 r. – został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu rozebrany przez władze PRL. Uroczystości zakończy wieczornica w Gminnym Centrum Kultury.

Okolicznościowe uroczystości odbędą się również w innych miejscowościach naszego regionu, m.in. w Rokitnie, Krzewicy i Neplach.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.