Tygodnik Podlaski nr 217 (386)

Tygodnik Podlaski nr 217 (386)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

GIGANTYCZNA SKALA WYŁUDZEŃ VAT 3.12.2018

GIGANTYCZNA SKALA WYŁUDZEŃ VAT

Zeznania złożone przed komisją śledczą ds. VAT przez prof. Chojnę – Duch, wiceminister finansów w l. 2007-2010, obnażyły sposób funkcjonowania polityki fi skalnej rządu Donalda Tuska.

Złożone przez prof. Chojna-Duch zeznania przed komisją śledczą ds. VAT obnażyły sposób funkcjonowania polityki fiskalnej rządu Donalda Tuska.

– Lepiej być przyzwoitym. Lepiej powiedzieć co pamiętam, a pamiętałam dużo. 10 lat to nie jest długi okres. Pewne rzeczy mnie na tyle raziły, że je zapamiętałam. Zachowałam notatki z tego okresu, bo wydawało mi się, że pytania będą. Bo to co się wówczas działo nie było to typowe dla urzędu – podkreślała była wiceminister finansów.

Pytana, czy niewydolność systemu pobierania podatku VAT była efektem celowego działania lub lekkomyślności, odpowiedziała, że nie da się tego jednoznacznie sklasyfikować.

– Kompleksowe rozszczelnienie następowało. To dotyczyło nie tylko prawa krajowego, ale też wspólnotowego i orzekania przez TSUE. Powodowało to chaos, a w chaosie oszuści zawsze łatwiej sobie radzą niż w przejrzystym jasnym systemie. Cały system, od początku do końca, był nieprzejrzysty – stwierdziła gość Telewizji wPolsce.pl

Podkreślała, że sygnały, które świadczyły o tym, że pieniądze z podatku VAT nie będą docierać do budżetu pojawiały się wcześniej. Jednak jej uwagi były ignorowane. Swoją rolę w tym odegrali minister Sławomir Nowak i poseł Janusz Palikot.

– Zwracałam uwagę na problem w różnych fazach cyklu legislacyjnego. I w ministerstwie i w kancelarii u pana ministra Nowaka. Ale w momencie jak otrzymałam od niego pismo mówiące, że musimy przyjąć wersję, którą ustalono z posłem Palikotem i doradcami podatkowymi, to to nie było już przeze mnie aprobowane ponieważ odpowiedzialność ponosiłam ja, a nie pan minister Nowak. Podział kompetencji był jednoznaczny, był imienny – akcentowała profesor.

Odniosła się także do powołania komisji śledczej ds. VAT. Przypomniała, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego podatku są faktem.

– Są fakty. Jak obliczano zarówno w Komisji Europejskiej i instytucjach, które zajmują się analizami, to występowały bardzo poważne wyłudzenia i szkody dla budżetu. 260 miliardów złotych w ciągu tego okresu, to jest niezwykła suma. To jest jednoroczny budżet Polski. Polska była jednym z krajów, który miał największą lukę w stosunku do PKB – mówiła ekspert.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego. W ocenie gościa Telewizji wPolsce.pl tzw. afera KNF wymaga wyjaśnień.

– Dobrze, że do wyjaśnienia został zatrzymany pan przewodniczący Chrzanowski. Zobaczymy jakich udzieli wyjaśnień, jakie będą skutki tego zatrzymania. Poziom demoralizacji i cynizmu po drugiej stronie jest bardzo duży. Z jednej strony bank, który ma problemy, a z drugiej strony KNF i przewodniczący BFG Sokal stara się ułatwić wyprostowanie sytuacji finansowej. Być może okazuje się, że nie było to zgodne z prawe. Dlatego musi to być wyjaśnione – zauważa prof. Elżbieta Chojna-Duch.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.