Tygodnik Podlaski nr 217 (386)

Tygodnik Podlaski nr 217 (386)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

DOBRA PERSPEKTYWA PRZED WYBORAMI PARLAMENTARNYMI 9.11.2018

DOBRA PERSPEKTYWA PRZED WYBORAMI PARLAMENTARNYMI

Najwyższa od 28 lat frekwencja (54,96 %), najlepszy wynik PiS w wyborach samorządowych i klęska PSL – tak w skrócie podsumować można wybory samorządowe 2018.

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w sejmiku województwa lubelskiego 18 mandatów, z czego 3 w naszym regionie, czyli bezwzględną większość, pozwalającą na samodzielne rządy (po 7 mandatów otrzymają KO i PSL, a 1 – SLD). Podobnie będzie w województwach: podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, małopolskim i łódzkim. To w dużej mierze efekt zapowiadanej i realizowanej przez rząd strategii zrównoważonego rozwoju kraju. Warto dodać, że w pozostałych województwach tylko w woj. pomorskim KO uzyskała większość, pozwalającą na samodzielne rządy. Jak głosowaliśmy na Południowym Podlasiu?

Biała Podlaska

Prezydentem Białej Podlaskiej w II turze wybranym został Michał Litwiniuk, reprezentujący Koalicję Obywatelską, pokonując dotychczasowego włodarza Dariusza Stefaniuka. W Radzie Miasta 11 przedstawicieli mieć będzie PiS, który w ubiegłej kadencji miał 10 radnych, 9 KO, a 3 – Biała Samorządowa.

Radzyń Podlaski

Burmistrzem Radzynia Podlaskiego został na kolejną kadencję Jerzy Rębek. W radzie miasta zasiądzie 9 reprezentantów PiS, o jednego więcej niż w ubiegłej kadencji, 4 – Radzyń Moje Miasto i po jednym z Komitetu Wyborczego Wyborców i Radzyńskiego Porozumienia Samorządowego. W radzie nie będzie żadnego radnego z RASiL oraz Radzyńskiego Forum Samorządowego.

Parczew

Na stanowisku burmistrza Parczewa pozostanie Paweł Kędracki. Radę Miasta tworzyć będzie 6 radnych PiS, czyli dwa razy więcej niż w kadencji 2014 – 2018, 5 z PSL, 3 z Forum Samorządowego Powiatu Parczewskiego oraz 1 radny z KWW Barbary Bloch.

Międzyrzec Podlaski

Funkcję burmistrza Międzyrzeca ponownie sprawować będzie Zbigniew Kot. W Radzie Miasta zasiądzie 13 przedstawicieli KW Zbigniew Kot i 2 przedstawicieli PiS.

Terespol

Burmistrzem Terespola w nadchodzącej kadencji pozostanie popierany przez PiS Jacek Danieluk, który już w I turze uzyskał 68% głosów. Do Rady Miasta weszło 10 przedstawicieli Porozumienia Samorządowego Terespola, 3 reprezentantów mieć będzie Nasze Miasto Terespol, a 2 – Terespol Razem.

Rady Powiatów

W poprzednich latach wybory do rad powiatów wygrywało PSL. W wyborach minionych zwyciężyło tylko w Powiecie Bialskim, tracąc 1 mandat wobec wcześniejszego stanu posiadania. W powiatach Radzyńskim i Parczewskim zwyciężyło PiS. Spośród 23 mandatów w Powiecie Bialskim 12 otrzyma PSL, o jeden mniej niż w minionej kadencji, 8 PiS, czyli o jednego więcej i 3 Porozumienie Samorządowe.

W Radzie Powiatu Radzyńskiego zasiądzie 9 reprezentantów PiS, o 3 więcej niż dotychczas, 5 z PSL, które miało wcześniej 9 radnych, po dwóch z RaSIL- -u i KW „Nasz Powiat” oraz jeden z Kukiz’ 15.

Do Rady Powiatu Parczewskiego PiS wprowadził 6 przedstawicieli (miał 3), PSL – 4 (wcześniej 6 mandatów), Forum Samorządowe Powiatu Parczewskiego – 3 i po 1 – Samorządowa Inicjatywa Społeczna i Ziemia Parczewska.

W wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej zwyciężył kandydat koalicji lewicowo-liberalnej Michał Litwiniuk, choć dotychczasowy prezydent Dariusz Stefaniuk uzyskał w II turze więcej głosów niż 4 lata wcześniej, a Prawo i Sprawiedliwość w Powiecie Bialskim niemal podwoiło liczbę swoich wyborców (z 9332 głosów w 2014 do 18106 głosów w 2018).

– Nie mogę ustosunkować się do nowego prezydenta, ponieważ nie znam jego programu. Michał Litwiniuk nie przedstawił go bowiem w trakcie kampanii wyborczej – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.