Tygodnik Podlaski nr 231 (400)

Tygodnik Podlaski nr 231 (400)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

BĘDZIE POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI 3.08.2018

BĘDZIE POMNIK NIEPODLEGŁOŚCI

30 lipca br. Rada Miasta Biała Podlaska podjęła uchwałę „wyrażającą Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Czynu Niepodległościowego zgodę na wzniesienie pomnika w formie biało-czerwonej wstęgi, wznoszącej się ku górze, która jest symbolicznym obrazem wolności i jedności naszego narodu, upamiętniającą setną rocznicę odzyskania Niepodległości”.

Ideę trwałego upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przedstawił w maju br. senator Grzegorz Bierecki. Miesiąc później zawiązał się w Białej Podlaskiej Społeczny Komitet Budowy Pomnika Czynu Niepodległościowego. Projektantem pomnika, który stanie na Placu Wolności, jest gdański rzeźbiarz Mariusz Drapikowski, autor m.in. bursztynowo-brylantowej Sukienki Zawierzenia do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz srebrnej rzeźby św. Michała Archanioła – patrona Białej Podlaskiej. Pomnik o wysokości ok. 6 metrów wykonany będzie z marmuru lub granitu. Wznosząca się do góry biało-czerwona wstęga flagi symbolizuje wspólne dążenie do celu, mimo  dzielących nas różnić. Fundamentem naszej państwowości było chrześcijaństwo, dlatego falująca na wietrze biało-czerwona wstęga opisuje i otula krzyż.

– Ten pomnik to hołd i powinność współczesnych wobec ludzi, którzy na ołtarzu Ojczyzny – mimo różnych przekonań czy wyznawanej religii – złożyli życie. Zasługują oni na miejsce w pamięci przyszłych pokoleń i symboliczną obecność w przestrzeni publicznej – mówi Dariusz Litwiniuk, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika . Środki na jego budowę pozyskane zostaną poprzez publiczną zbiórkę.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach