Tygodnik Podlaski nr 243 (412)

Tygodnik Podlaski nr 243 (412)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Ruszyły zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej” 29.01.2019

Ruszyły zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”

Trwają już zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej” opowiadającego o męczeństwie unickich rodzin z południowego Podlasia prześladowanych w XIX wieku przez żołnierzy carskich i Kozaków.

„Z ziemi podlaskiej” to fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o poświęceniu tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX wieku na południowym Podlasiu cierpiały niewyobrażalne z dzisiejszej perspektywy męki z rąk żołnierzy carskich i kozackich sotni. Film z jednej strony przypomina historię męczeństwa podlaskich unitów, ze szczególnym naciskiem na błogosławionych przez Jana Pawła II trzynastu mężczyzn zamordowanych przed swoim kościołem w Pratulinie w styczniu 1874 roku, a z drugiej będzie opowieścią o współczesnych mieszkańcach pięknej nadbużańskiej krainy, cechujących się wartościami i etosem, który tak trudno znaleźć w dzisiejszym świecie.

23 stycznia w Pratulinie obchodzone jest Wspomnienie Męczeństwa Unitów Podlaskich, którzy w 1874 roku zostali zamordowani za wiarę przed własną świątynią przez carskich żołnierzy. Pamięć o męczennikach jest kultywowana przez mieszkańców Pratulina i okolicznych wsi, przekazujących opowieść o bohaterstwie trzynastu mężczyzn, którzy przed niemal półtora wiekiem oddali swoje życie w imię wyższej sprawy.

Tegoroczna uroczystość w Pratulinie była wyjątkowa, ponieważ tego dnia rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Reżyserem obrazu jest Michał Muzyczuk.

Więcej o filmie, kulisach jego powstawania oraz ciekawostek na Facebooku.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.