Tygodnik Podlaski nr 243 (412)

Tygodnik Podlaski nr 243 (412)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Męczennicy podlascy módlcie się za nami 6.05.2019

Męczennicy podlascy módlcie się za nami

Kościół Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim jest świątynią przynależną do Parafii Św. Anny. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz przedstawiający męczeńską śmierć unitów z Pratulina. Ponadto, nad wejściem do kościoła, umieszczona została płaskorzeźba upamiętniająca Wincentego Lewoniuka i jego towarzyszy.

Ma ona kształt półkola, którego podstawa wynosi 3 m. Wykonana jest z piaskowca i przedstawia figury trzynastu Błogosławionych Męczenników z Pratulina. W centralnej części płaskorzeźby znajduje się Wincenty Lewoniuk. Po jego prawej stronie stoją: (u góry) Michał Wawrzyszuk, Jan Andrzejuk i Konstanty Bojko; (u dołu) Onufry Wasyluk, Maksym Hawryluk i Daniel Karmasz. Z kolei po lewej stronie znajdują się: (u góry) Konstanty Łukaszuk, Ignacy Frańczuk i Filip Geryluk; (u dołu) Łukasz Bojko, Bartłomiej Osypiuk i Anicet Hryciuk. Wincenty Lewoniuk oraz Daniel Karczmarz w rękach trzymają krzyże. Pozostali mają gałązki palm, które symbolizują męczeństwo i chwałę. Ponad nimi umieszczony został napis: „MĘCZENNICY PODLASCY MÓDLCIE SIĘ ZA NAMI”.

Płaskorzeźba powstała z inicjatywy proboszcza Parafii Św. Anny w Radzyniu Podlaskim, ks. kan. Henryka Ocha. Jest dziełem pracowni kamieniarskiej Wojciecha Kudasia z Ortela Królewskiego. 12 kwietnia 2019 r. poświęcił ją o. dr hab. Ignacy Kosmala z Niepokalanowa, który w tym czasie głosił w parafii rekolekcje wielkopostne.

 

Robert Mazurek

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.