Tygodnik Podlaski nr 290 (459)

Tygodnik Podlaski nr 290 (459)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura i Historia 

Będzie się działo. Już wkrótce rusza Telewizja Radzyń!
Radzyń Podlaski

Będzie się działo. Już wkrótce rusza Telewizja Radzyń! 29.05.2020 autor: Anna Wasak

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło nabór w programie „Kultura w sieci”. W gronie beneficjentów znalazł się Radzyński Ośrodek Kultury, który będzie realizował projekt pod nazwą „Telewizja Radzyń”. Kwota dofinansowania wynosi 90 tys. zł i stanowi 100% wartości projektu. Radzyńska telewizja ruszy już 15 czerwca.

czytaj więcej

 
Kolorowanki z Radzynia
Radzyń Podlaski

Kolorowanki z Radzynia 6.05.2020

Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, działające przy Radzyńskim Ośrodku Kultury, wydało właśnie „Kolorowanki z Radzynia”. Publikację, zawierającą 20 obrazków z najbardziej charakterystycznymi miejscami miasta, od dzisiaj można nabyć w ROK i radzyńskich księgarniach.

czytaj więcej

 
To największe w Polsce drzwi do świątyni. Sprawdź, gdzie są
Radzyń Podlaski

To największe w Polsce drzwi do świątyni. Sprawdź, gdzie są 23.12.2019 autor: Robert Mazurek

Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim może poszczycić się drzwiami, które nie mają sobie równych w całym kraju. Stalowe wrota, ozdobione płaskorzeźbami z brązu, są największe w Polsce. Po zamknięciu mają 3,45 m wysokości, 8 m szerokości a ich waga to ponad 5 ton.

czytaj więcej

 
Wielki skarb Południowego Podlasia
Biała Podlaska

Wielki skarb Południowego Podlasia 16.12.2019

Bezcenne malowidła odkryte w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Białej Podlaskiej zwrócone mieszkańcom regionu! W niedzielę nastąpiło oficjalne odsłonięcie jednego z największych skarbów Południowego Podlasia.

czytaj więcej

 
Lisiowólka i grota Maryi nieopodal Białki
pow. radzyński

Lisiowólka i grota Maryi nieopodal Białki 2.12.2019

Najstarszą pisemną wzmiankę o Lisiowólce (gm. Wohyń) możemy znaleźć w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” wydanym w 1884 r. Dowiadujemy się z niego, że w 1827 r. nazywała się ona Lisią Wolą i wchodziła w skład gminy o tej samej nazwie (z siedzibą w pobliskiej Bezwoli). Administracyjnie, jako jedna z 15 gmin wiejskich, należała ona wtedy do powiatu radzyńskiego guberni siedleckiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości weszła w skład woj. lubelskiego. Z kolei 26 sierpnia 1921 r. przemianowano ją na gminę Wohyń.

czytaj więcej

 
Zalegasz z oddaniem książek w Bibliotece Pedagogicznej? Do końca listopada możesz oddać je bez kary!
Biała Podlaska

Zalegasz z oddaniem książek w Bibliotece Pedagogicznej? Do końca listopada możesz oddać je bez kary! 14.11.2019

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej zachęca wszystkich czytelników do zwrotu długo przetrzymywanych książek i zbiorów multimedialnych. W miesiącu listopadzie można je oddać nie ponosząc konsekwencji finansowych.

czytaj więcej

 
Pomnik niepodległości w Radzyniu Podlaskim
Radzyń Podlaski

Pomnik niepodległości w Radzyniu Podlaskim 12.11.2019

Na placu Wolności w Radzyniu Podlaskim znajduje się Skwer Podróżników z tabliczkami upamiętniającymi globtroterów odwiedzających miasto, zegar słoneczny (tzw. „słonecznik”) oraz monumentalny Pomnik Niepodległości. Ostatni z wymienionych potocznie nazywany jest przez mieszkańców „Pięścią”. Swoim wyglądem pomnik nie zachwyca, jednak jego przesłanie wyraża szlachetne treści.

czytaj więcej

 
Niezłomny i wierny swoim ideałom do końca
SKRZYSZEW

Niezłomny i wierny swoim ideałom do końca 5.11.2019

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność Skrzyszewa (gm. Ulan-Majorat) upamiętniła postać rotmistrza Wincentego Zawadzkiego – żołnierza i oficera Wojska Polskiego walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej 1939 r. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy odbyło się 24 czerwca 2018 r.

czytaj więcej