Tygodnik Podlaski nr 231 (400)

Tygodnik Podlaski nr 231 (400)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura i Historia 

"Macie dawać przykład całemu społeczeństwu"
Radzyń Podlaski

"Macie dawać przykład całemu społeczeństwu" 20.05.2019 autor: Robert Mazurek

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast, które były równocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. 10 lat później Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego.

czytaj więcej

 
Wicewojewoda na święcie 34. Pułku Piechoty w Białej Podlaskiej
Biała Podlaska

Wicewojewoda na święcie 34. Pułku Piechoty w Białej Podlaskiej 15.05.2019

34. Pułk Piechoty to zasłużony oddział Wojska Polskiego II RP stacjonujący w Białej Podlaskiej, który brał udział w wojnie polsko–bolszewickiej w 1920 r. Święto pułkowe jest obchodzone 8 maja w rocznicę bitwy pod Rzeczycą i zwycięstwa nad Dnieprem w 1920 r. Uroczyste uczczenie pamięci żołnierzy walczących za wolną ojczyznę w Białej Podlaskiej to powrót do tradycji z okresu 20-lecia międzywojennego, która ma za zadanie na stałe przywrócić zaszczytne miejsce jednostki w historii miasta.

czytaj więcej

 
Czapliniec w Uroczysku Feliksówka
Południowe Podlasie

Czapliniec w Uroczysku Feliksówka 13.05.2019 autor: Robert Mazurek

Jedynym rezerwatem przyrody znajdującym się na terenie powiatu radzyńskiego jest rezerwat faunistyczno-leśny „Czapliniec w Uroczysku Feliksówka”. Został on utworzony we wsi Biała (gm. Radzyń Podlaski) Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 stycznia 1973 r. (Monitor Polski z 1973 r. Nr 5, poz. 38).

czytaj więcej

 
Męczennicy podlascy módlcie się za nami
Radzyń Podlaski

Męczennicy podlascy módlcie się za nami 6.05.2019

Kościół Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim jest świątynią przynależną do Parafii Św. Anny. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz przedstawiający męczeńską śmierć unitów z Pratulina. Ponadto, nad wejściem do kościoła, umieszczona została płaskorzeźba upamiętniająca Wincentego Lewoniuka i jego towarzyszy.

czytaj więcej

 
Co ma wspólnego Radzyń z Konstytucją 3 maja?
Radzyń Podlaski

Co ma wspólnego Radzyń z Konstytucją 3 maja? 30.04.2019

Radzyń Podlaski – jako jedno z nielicznych miast w Polsce – może pochwalić się tym, że najprawdopodobniej formułowane były w nim zapisy Konstytucji 3 maja. W dwusetną rocznicę uchwalenia ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów (pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) społeczeństwo miasta ufundowało pomnik.

czytaj więcej

 
Pamięci ofiar pierwszej egzekucji na ziemi radzyńskiej
Południowe Podlasie

Pamięci ofiar pierwszej egzekucji na ziemi radzyńskiej 23.04.2019 autor: Robert Mazurek

Wyjeżdżając z Radzynia Podlaskiego w kierunku Wisznic (drogą krajową nr 63) natrafimy na pomnik upamiętniający ofiary pierwszej egzekucji na ziemi radzyńskiej, przeprowadzonej w 1939 r. przez Niemców. Stoi on zapomniany przy skraju lasu ustrzeskiego (gm. Radzyń Podlaski), po lewej stronie, w odległości ok. 70 metrów od drogi asfaltowej.

czytaj więcej

 
Nie wiesz, co zrobić, aby dobrze przeżyć Tydzień Miłosierdzia?
Diecezja Siedlecka

Nie wiesz, co zrobić, aby dobrze przeżyć Tydzień Miłosierdzia? 19.04.2019

Stawiamy pytanie, by pomóc sobie i innym rozbudzić chęć pomagania. Tydzień Miłosierdzia rozpocznie Niedziela Miłosierdzia Bożego przypadająca 28 kwietnia.  Warto wykorzystać ten czas, by do szerzenia dobra zachęcić także innych.

czytaj więcej

 
Nasza Pani jest bezpieczna!
KODEŃ

Nasza Pani jest bezpieczna! 19.04.2019

Tragiczny pożar katedry Notre Dame w Paryżu wstrząsnął chrześcijańskim światem. Zewsząd, także z Polski, popłynęły zapewnienia o wsparciu dzieła odbudowy wspaniałej świątyni. Pojawiły się także pytania o stan zabezpieczeń innych bezcennych obiektów sakralnych. O ile we Francji może być z tym różnie, to nasze kościoły i zabytki sztuki sakralnej są dobrze chronione – także dzięki ofiarności wiernych.

czytaj więcej