Tygodnik Podlaski nr 217 (386)

Tygodnik Podlaski nr 217 (386)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura 

Zwiastun filmu „Z ziemi podlaskiej” już jest
POŁUDNIOWE PODLASIE

Zwiastun filmu „Z ziemi podlaskiej” już jest 20.02.2019

Po głośnym filmie „Błogosławiona wina”, który opowiadał o losach cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, ekranizacji doczeka się kolejna poruszająca historia Południowego Podlasia – historia błogosławionych Unitów z Podlasia.

czytaj więcej

 
ElectroAcoustic – młody zespół dojrzałych muzyków
BIAŁA PODLASKA

ElectroAcoustic – młody zespół dojrzałych muzyków 18.02.2019

Zespół powstał w sierpniu ubiegłego roku. Ma za sobą pierwszy koncert, na którym zaprezentował 6 swoich utworów i 6 coverów. – To był dla mnie koncert szczególny. Zagraliśmy sześć utworów mojego autorstwa, więc przed występem towarzyszyła mi lekka trema: czy ten materiał jest dobry, czy spodoba się ludziom. Uspokoiłem się, gdy po koncercie słuchacze pytali, gdzie można kupić naszą płytę, a tej przecież jeszcze nie mamy – mówi klawiszowiec Mariusz Wojewoda.

czytaj więcej

 
Muzeum powiększyło zbiory
BIAŁA PODLASKA

Muzeum powiększyło zbiory 8.02.2019

Muzeum Południowego Podlasia posiada największy zbiór ikon w Polsce, w zdecydowanej większości pochodzących z przemytu zza wschodniej granicy. W ubiegłym tygodniu dołączyły do nich dwie kolejne oraz ponad 200 innych zabytkowych przedmiotów, przekazanym przez Lubelską Służbę Celno-Skarbową.

czytaj więcej

 
Ruszyły zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”
POŁUDNIOWE PODLASIE

Ruszyły zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej” 29.01.2019

Trwają już zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej” opowiadającego o męczeństwie unickich rodzin z południowego Podlasia prześladowanych w XIX wieku przez żołnierzy carskich i Kozaków.

czytaj więcej

 
My i nasi przodkowie
BIAŁA PODLASKA

My i nasi przodkowie 25.01.2019

Od sześciu lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej działa Klub Genealogiczny, zrzeszający grono osób interesujących się losami swoich przodków, historią miasta i regionu. – Po co nam genologia rodziny? To zupełnie tak, jak pytać: po co nam historia? – stwierdza Mirosław, jeden z członków klubu.

czytaj więcej

 
Nowy tomik: "Bug&Bóg”
BIAŁA PODLASKA

Nowy tomik: "Bug&Bóg” 18.01.2019

Kolejny, trzeci tomik swoich wierszy pt. „Bug&Bóg” zaprezentował podczas spotkania w bialskiej bibliotece Maciej Szupiluk, pasjonat szeroko pojętej kultury: kulturoznawca, bibliotekarz, poeta, wokalistą zespołu „Back to Reality”, pracownik Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży.

czytaj więcej

 
Motyw główny - Natura
BIAŁA PODLASKA

Motyw główny - Natura 11.01.2019

Aneta Pliszka artystka z Międzyrzeca Podlaskiego w linorytach zakochała się jeszcze w szkole podstawowej. Ta miłość trwa i niczym stare wino z wraz upływem lat nabiera mocy. Jej prace oglądać można w Galerii Podlaskiej do 31 stycznia br.

czytaj więcej

 
Święto Objawienia Pańskiego
POŁUDNIOWE PODLASIE

Święto Objawienia Pańskiego 11.01.2019

6 stycznia mieszkańcy Białej Podlaskiej, Radzynia, Parczewa, Międzyrzeca, Wisznic i Piszczaca wzięli udział w Orszaku Trzech Króli: pod ich wodzą przemaszerowali ulicami swych miejscowości śpiewając kolędy do stajenek, by oddać hołd Dzieciątku.

czytaj więcej