Tygodnik Podlaski nr 251 (420)

Tygodnik Podlaski nr 251 (420)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura i Historia 

Biała Podlaska

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza na konferencję 3.10.2019

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na konferencję pt. Kształcenie kreatywności i innowacyjności uczniów na przykładzie najlepszej szkoły na świecie No Bell w Konstancinie - Jeziornej, połączonej z warsztatami dla nauczycieli. 

czytaj więcej

 
Modlitwa o Polskę - piękny film o potędze wiary w Boga
Południowe Podlasie

Modlitwa o Polskę - piękny film o potędze wiary w Boga 20.09.2019

– Zrobiliśmy ten film w poczuciu dumy i obowiązku. Dumy z pięknej, pełnej duchowej treści historii naszego Południowego Podlasia. I obowiązku, by tę historię, kulturę, duchowość pokazać całej Polsce i całemu światu – mówi senator Grzegorz Bierecki, inicjator powstania filmu „Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej”. Z niezwykłym dziełem przypominającym męczeństwo unitów z Pratulina będzie można zapoznać się podczas bezpłatnych pokazów na terenie całego Południowego Podlasia.

czytaj więcej

 
W Parczewie zaprezentowano film o Żołnierzach Wyklętych

W Parczewie zaprezentowano film o Żołnierzach Wyklętych 11.09.2019

W Parczewie odbyła się uroczysta prapremiera filmu pt. „Parczew 1946. Powojenne rozrachunki”. Film opowiadał o powojenne działalności na terenie Parczewa i jego okolic, partyzanckiego oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.


 

czytaj więcej

 
Tak Niemcy rozstrzelali polskich harcerzy. Gestapo nie miało dla nich litości
Radzyń Podlaski

Tak Niemcy rozstrzelali polskich harcerzy. Gestapo nie miało dla nich litości 9.09.2019

Michał Stefan Lisowski urodził się 31 maja 1906 r. w Jaśle. Był synem Marii i Józefa, miał sześcioro rodzeństwa – siostrę Felicję oraz braci: Aleksandra, Bronisława, Jana, Teodora i Władysława. Po ukończeniu szkoły powszechnej podjął naukę w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Krośnie. To właśnie tutaj na poważnie zainteresował się harcerstwem.

czytaj więcej

 
Kapliczka krakowska w Wohyniu. Piękny symbol wiary i poświęcenia
Południowe Podlasie

Kapliczka krakowska w Wohyniu. Piękny symbol wiary i poświęcenia 27.08.2019 autor: Robert Mazurek

Planując wizytę w Wohyniu (gm. Wohyń) warto wybrać się do lasu od strony ulicy Ustrzewskiej. Znajduje się tam drewniana kapliczka krakowska z II poł. XIX w., która jest świadectwem prześladowań tutejszych unitów.

czytaj więcej

 
Już po raz kolejny świętowaliśmy naszą niepodległość w Kodniu
Kodeń

Już po raz kolejny świętowaliśmy naszą niepodległość w Kodniu 20.08.2019

18 sierpnia na Błoniach w Kodniu mogliśmy uczestniczyć w kolejnej edycji Jarmarku Sapieżyńskiego, który w tym roku odbywał się pod hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”. Jarmark jest nawiązaniem do wspaniałej historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej organizowania takich Jarmarków w Kodniu.

czytaj więcej

 
Prof. dr med. Feliks Skubiszewski - jeden z najwybitniejszych lekarzy w historii naszego regionu
Południowe Podlasie

Prof. dr med. Feliks Skubiszewski - jeden z najwybitniejszych lekarzy w historii naszego regionu 19.08.2019 autor: Robert Mazurek

15 maja 1895 r. w Czemiernikach (gm. Czemierniki) urodził się Feliks Skubiszewski – pierwszy rektor Akademii Medycznej w Lublinie. Był on też wybitnym chirurgiem i nieprzeciętnym pedagogiem, wychowawcą całych roczników studentów, lekarzy i pracowników służby zdrowia.

czytaj więcej

 
Już w niedzielę kolejny Jarmark Sapieżyński w Kodniu
Kodeń

Już w niedzielę kolejny Jarmark Sapieżyński w Kodniu 15.08.2019

Gmina Kodeń zaprasza na kolejną edycję Jarmarku Sapieżyńskiego. W tym roku pod nazwą ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości".

czytaj więcej