Tygodnik Podlaski nr 290 (459)

Tygodnik Podlaski nr 290 (459)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura i Historia 

Bezcenne Tajemnice Bialskiego Klasztoru
BIAŁA PODLASKA

Bezcenne Tajemnice Bialskiego Klasztoru 5.11.2019

Wspaniałe owoce prac konserwatorskich w klasztorze przy kościele św. Antoniego w Białej Podlaskiej. Odkrywane są tam bezcenne malowidła, wśród których znajduje się najstarszy zachowany wizerunek miasta.

czytaj więcej

 
Dąb „Dewajtis”
Wola Osowińska

Dąb „Dewajtis” 29.10.2019

Zespół pałacowo-parkowy w Woli Osowińskiej (gm. Borki) ma kształt prostokąta. W centralnej jego części znajduje się pałac, który składa się z dwóch części – parterowego dworu z XIX w. i przylegającego do niego piętrowego skrzydła (mającego już formę pałacu) dobudowanego w 1906 r. Budynek otacza park krajobrazowy założony w XVIII w. Spotkamy w nim wiele starych drzew, z których najbardziej charakterystycznym jest tajemniczy dąb „Dewajtis”.

czytaj więcej

 
Zabiele podziękowało za pontyfikat Jana Pawła II
Południowe Podlasie

Zabiele podziękowało za pontyfikat Jana Pawła II 21.10.2019 autor: Robert Mazurek

31. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża mieszkańcy Zabiela (gm. Radzyń Podlaski) upamiętnili pięknym i wyniosłym krzyżem. Usytuowany został on na południowych obrzeżach wioski, przy drodze gruntowej, gdzie nie ma jeszcze zbyt wielu zabudowań.

czytaj więcej

 
 Najlepsza metoda nauki naszych dzieci? Ciekawa konferencja w Bibliotece Pedagogicznej
Biała Podlaska

Najlepsza metoda nauki naszych dzieci? Ciekawa konferencja w Bibliotece Pedagogicznej 18.10.2019

W dniu 16 października 2019 r. w Czytelni  odbyła się konferencja „Kształcenie kreatywności  i innowacyjności uczniów na przykładzie najlepszej szkoły na świecie No Bell z Konstancina Jeziornej” zorganizowana dla dyrektorów szkół, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych.

czytaj więcej

 
„Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”.
lubelskie

„Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”. 16.10.2019

26 listopada będzie miała premierę nowa książka Marka A. Koprowskiego „Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”.

czytaj więcej

 
Poznaj zabytki powiatu radzyńskiego
Radzyń Podlaski

Poznaj zabytki powiatu radzyńskiego 16.10.2019 autor: Robert Mazurek

11 października Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Radzyński Ośrodek Kultury zaprosili na promocję dwutomowej publikacji pt. „Katalog zabytków sztuki w Polsce. Powiat radzyński”. W spotkaniu, odbywającym się w pałacu Potockich, udział wzięli autorzy opracowania: dr Katarzyna Kolendo-Korczak, dr Anna Oleńska i dr Marcin Zgliński.

czytaj więcej

 
Biała Podlaska

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza na konferencję 3.10.2019

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na konferencję pt. Kształcenie kreatywności i innowacyjności uczniów na przykładzie najlepszej szkoły na świecie No Bell w Konstancinie - Jeziornej, połączonej z warsztatami dla nauczycieli. 

czytaj więcej

 
Modlitwa o Polskę - piękny film o potędze wiary w Boga
Południowe Podlasie

Modlitwa o Polskę - piękny film o potędze wiary w Boga 20.09.2019

– Zrobiliśmy ten film w poczuciu dumy i obowiązku. Dumy z pięknej, pełnej duchowej treści historii naszego Południowego Podlasia. I obowiązku, by tę historię, kulturę, duchowość pokazać całej Polsce i całemu światu – mówi senator Grzegorz Bierecki, inicjator powstania filmu „Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej”. Z niezwykłym dziełem przypominającym męczeństwo unitów z Pratulina będzie można zapoznać się podczas bezpłatnych pokazów na terenie całego Południowego Podlasia.

czytaj więcej