Tygodnik Podlaski nr 222 (391)

Tygodnik Podlaski nr 222 (391)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura i Historia 

ElectroAcoustic – młody zespół dojrzałych muzyków
BIAŁA PODLASKA

ElectroAcoustic – młody zespół dojrzałych muzyków 18.02.2019

Zespół powstał w sierpniu ubiegłego roku. Ma za sobą pierwszy koncert, na którym zaprezentował 6 swoich utworów i 6 coverów. – To był dla mnie koncert szczególny. Zagraliśmy sześć utworów mojego autorstwa, więc przed występem towarzyszyła mi lekka trema: czy ten materiał jest dobry, czy spodoba się ludziom. Uspokoiłem się, gdy po koncercie słuchacze pytali, gdzie można kupić naszą płytę, a tej przecież jeszcze nie mamy – mówi klawiszowiec Mariusz Wojewoda.

czytaj więcej

 
Muzeum powiększyło zbiory
BIAŁA PODLASKA

Muzeum powiększyło zbiory 8.02.2019

Muzeum Południowego Podlasia posiada największy zbiór ikon w Polsce, w zdecydowanej większości pochodzących z przemytu zza wschodniej granicy. W ubiegłym tygodniu dołączyły do nich dwie kolejne oraz ponad 200 innych zabytkowych przedmiotów, przekazanym przez Lubelską Służbę Celno-Skarbową.

czytaj więcej

 
Historia błogosławionych unitów
POŁUDNIOWE PODLASIE

Historia błogosławionych unitów 1.02.2019

Po głośnym filmie „Błogosławiona wina”, który opowiadał o losach cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, ekranizacji doczeka się kolejna poruszająca historia Południowego Podlasia – historia błogosławionych Unitów z Podlasia.

czytaj więcej

 
Ruszyły zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”
POŁUDNIOWE PODLASIE

Ruszyły zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej” 29.01.2019

Trwają już zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej” opowiadającego o męczeństwie unickich rodzin z południowego Podlasia prześladowanych w XIX wieku przez żołnierzy carskich i Kozaków.

czytaj więcej

 
My i nasi przodkowie
BIAŁA PODLASKA

My i nasi przodkowie 25.01.2019

Od sześciu lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej działa Klub Genealogiczny, zrzeszający grono osób interesujących się losami swoich przodków, historią miasta i regionu. – Po co nam genologia rodziny? To zupełnie tak, jak pytać: po co nam historia? – stwierdza Mirosław, jeden z członków klubu.

czytaj więcej

 
Nowy tomik: "Bug&Bóg”
BIAŁA PODLASKA

Nowy tomik: "Bug&Bóg” 18.01.2019

Kolejny, trzeci tomik swoich wierszy pt. „Bug&Bóg” zaprezentował podczas spotkania w bialskiej bibliotece Maciej Szupiluk, pasjonat szeroko pojętej kultury: kulturoznawca, bibliotekarz, poeta, wokalistą zespołu „Back to Reality”, pracownik Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży.

czytaj więcej

 
Motyw główny - Natura
BIAŁA PODLASKA

Motyw główny - Natura 11.01.2019

Aneta Pliszka artystka z Międzyrzeca Podlaskiego w linorytach zakochała się jeszcze w szkole podstawowej. Ta miłość trwa i niczym stare wino z wraz upływem lat nabiera mocy. Jej prace oglądać można w Galerii Podlaskiej do 31 stycznia br.

czytaj więcej

 
Święto Objawienia Pańskiego
POŁUDNIOWE PODLASIE

Święto Objawienia Pańskiego 11.01.2019

6 stycznia mieszkańcy Białej Podlaskiej, Radzynia, Parczewa, Międzyrzeca, Wisznic i Piszczaca wzięli udział w Orszaku Trzech Króli: pod ich wodzą przemaszerowali ulicami swych miejscowości śpiewając kolędy do stajenek, by oddać hołd Dzieciątku.

czytaj więcej