Tygodnik Podlaski nr 275 (444)

Tygodnik Podlaski nr 275 (444)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura i Historia 

Zabiele podziękowało za pontyfikat Jana Pawła II
Południowe Podlasie

Zabiele podziękowało za pontyfikat Jana Pawła II 21.10.2019 autor: Robert Mazurek

31. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża mieszkańcy Zabiela (gm. Radzyń Podlaski) upamiętnili pięknym i wyniosłym krzyżem. Usytuowany został on na południowych obrzeżach wioski, przy drodze gruntowej, gdzie nie ma jeszcze zbyt wielu zabudowań.

czytaj więcej

 
 Najlepsza metoda nauki naszych dzieci? Ciekawa konferencja w Bibliotece Pedagogicznej
Biała Podlaska

Najlepsza metoda nauki naszych dzieci? Ciekawa konferencja w Bibliotece Pedagogicznej 18.10.2019

W dniu 16 października 2019 r. w Czytelni  odbyła się konferencja „Kształcenie kreatywności  i innowacyjności uczniów na przykładzie najlepszej szkoły na świecie No Bell z Konstancina Jeziornej” zorganizowana dla dyrektorów szkół, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych.

czytaj więcej

 
„Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”.
lubelskie

„Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”. 16.10.2019

26 listopada będzie miała premierę nowa książka Marka A. Koprowskiego „Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”.

czytaj więcej

 
Poznaj zabytki powiatu radzyńskiego
Radzyń Podlaski

Poznaj zabytki powiatu radzyńskiego 16.10.2019 autor: Robert Mazurek

11 października Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Radzyński Ośrodek Kultury zaprosili na promocję dwutomowej publikacji pt. „Katalog zabytków sztuki w Polsce. Powiat radzyński”. W spotkaniu, odbywającym się w pałacu Potockich, udział wzięli autorzy opracowania: dr Katarzyna Kolendo-Korczak, dr Anna Oleńska i dr Marcin Zgliński.

czytaj więcej

 
Biała Podlaska

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza na konferencję 3.10.2019

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na konferencję pt. Kształcenie kreatywności i innowacyjności uczniów na przykładzie najlepszej szkoły na świecie No Bell w Konstancinie - Jeziornej, połączonej z warsztatami dla nauczycieli. 

czytaj więcej

 
Modlitwa o Polskę - piękny film o potędze wiary w Boga
Południowe Podlasie

Modlitwa o Polskę - piękny film o potędze wiary w Boga 20.09.2019

– Zrobiliśmy ten film w poczuciu dumy i obowiązku. Dumy z pięknej, pełnej duchowej treści historii naszego Południowego Podlasia. I obowiązku, by tę historię, kulturę, duchowość pokazać całej Polsce i całemu światu – mówi senator Grzegorz Bierecki, inicjator powstania filmu „Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej”. Z niezwykłym dziełem przypominającym męczeństwo unitów z Pratulina będzie można zapoznać się podczas bezpłatnych pokazów na terenie całego Południowego Podlasia.

czytaj więcej

 
W Parczewie zaprezentowano film o Żołnierzach Wyklętych

W Parczewie zaprezentowano film o Żołnierzach Wyklętych 11.09.2019

W Parczewie odbyła się uroczysta prapremiera filmu pt. „Parczew 1946. Powojenne rozrachunki”. Film opowiadał o powojenne działalności na terenie Parczewa i jego okolic, partyzanckiego oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.


 

czytaj więcej

 
Tak Niemcy rozstrzelali polskich harcerzy. Gestapo nie miało dla nich litości
Radzyń Podlaski

Tak Niemcy rozstrzelali polskich harcerzy. Gestapo nie miało dla nich litości 9.09.2019

Michał Stefan Lisowski urodził się 31 maja 1906 r. w Jaśle. Był synem Marii i Józefa, miał sześcioro rodzeństwa – siostrę Felicję oraz braci: Aleksandra, Bronisława, Jana, Teodora i Władysława. Po ukończeniu szkoły powszechnej podjął naukę w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Krośnie. To właśnie tutaj na poważnie zainteresował się harcerstwem.

czytaj więcej