Tygodnik Podlaski nr 290 (459)

Tygodnik Podlaski nr 290 (459)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Bialska Kuchnia Społeczna – porozmawiaj i najedz się do syta 15.04.2014

Bialska Kuchnia Społeczna – porozmawiaj i najedz się do syta

Niecodzienny projekt pod nazwą Kuchnia Społeczna realizowany jest już od ponad roku w Białej Podlaskiej. To doskonała okazja do zjedzenia zdrowych i pysznych przysmaków za niewielkie pieniądze. Wegańsko - wegetariańska uczta odbywa się co dwa tygodnie, w niedzielne popołudnia w Pubie Jazzanova.

Spontaniczne początki

Twórcy Bialskiej Kuchni Społecznej przyznają, że pomysł zorganizowania wegetariańsko - wegańskich spotkań narodził się spontanicznie. Wszystko zaczęło się od inicjatywy Dominika Masalskiego – właściciela Pubu Jazzanova, który od kilku lat nie je mięsa. Mając wielu znajomych wegan oraz wegetarian, postanowił wspólnie z nimi zorganizować miejsce spotkań i wymiany przepisów oraz kulinarnych doświadczeń.
- Pierwsze spotkanie odbyło się przed Wigilią w 2012 roku, była nas szóstka. Potem stwierdziliśmy, że zaczniemy regularnie organizować takie spotkania i... przyjęły się! Dziś jest na każdym spotkaniu około piętnastu osób, a w wakacje jest nas znacznie więcej - wtedy dłużej sobie biesiadujemy. Cieszę się, że spotykamy się już ponad rok i cały czas dołączają nowe osoby - to swego rodzaju sukces - mówi Karolina Siejka, współorganizatorka bialskich spotkań.

Tak to działa

Główną ideą Kuchni Społecznej są cykliczne spotkania znajomych i przypadkowych mieszkańców miasta na wspólne jedzenie przygotowanych potraw. Zasady działania kuchni społecznej opierają się na schemacie: gotujemy, jemy, oceniamy, wspieramy schronisko. Każdy uczestnik przynosi własną wegańsko - wegetariańską potrawę na „wspólny stół”. Jeżeli ktoś nie ma czasu, nie lubi lub po prostu - nie chce gotować, to istnieje alternatywa. Zamiast gotowej potrawy zabiera ze sobą 10 zł., które przekazuje na Schronisko Zwierząt „Azyl” w Białej Podlaskiej. W obu przypadkach można korzystać bez ograniczeń z potraw znajdujących się na szwedzkim bufecie. Po konsumpcji każdą potrawę należy ocenić, wystawiając jej odpowiednią notę.

Nie jemy zwierząt

Kuchnia społeczna to nie tylko spożywanie posiłku w celu zaspokojenia głodu. To jedzenie społeczne - okazja do spotkania ludzi, rozmów, wymiany przepisów. To także przestrzeń do promowania etycznej kuchni - do pokazania, że to co jemy ma znaczenie. Organizatorom zależy na uświadomieniu mieszkańcom Białej Podlaskiej, że bezmięsna dieta nie przeszkadza (a wręcz pomaga) funkcjonować normalnie i żyć aktywnie.
- Jemy smacznie, zdrowo a przede wszystkim bezmięsnie. Fajne jest to, że cały czas pojawiają się nowi ludzie i to sporo takich, którzy jedzą mięso. Są ciekawi i chcą próbować naszej kuchni. Wymieniamy się przepisami, prowadzimy ranking wygranych dań. Jest miło, panuje rodzinna atmosfera, do której chce się wracać - dodaje Karolina Siejka.

Międzyrzecka Kuchnia Społeczna

W Białej Podlaskiej kuchnia społeczna funkcjonuje już od roku. Ostatnio zainspirowała również mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego. Międzyrzeczanie, wzorując się na bialskiej kuchni, postanowili stworzyć podobne miejsce spotkań w swoim mieście.
- Na Bialską Kuchnię Społeczną trafiłem w jej urodziny. Przyznam się, że gdy pierwszy raz pojawiłem się w Jazzanova, to uderzył mnie przesympatyczny widok gromadzących się osób - dzieci, młodzież, dorośli - niemal każdy z garnkiem lub pojemniczkiem pyszności! Urzekła mnie punktualność uczestników i bardzo wyszukane, rzadko spotykane dania - mówi Tomasz Łukaszuk, założyciel Międzyrzeckiej Kuchni Społecznej. - W Międzyrzecu borykamy się z problemem bierności mieszkańców. BKS udało się zaktywizować bardzo fajną grupę - od dzieciątek, przez młodzież, po dorosłych, którzy właściwie tworzą tą inicjatywę. Na tyle nam się to spodobało, że postanowiliśmy sprawdzić czy przyjmie się to również u nas. Idziemy w dobrym kierunku.

Marta Gadomska
Fot. Archiwum Bialskiej Kuchni Społecznej

Więcej informacji o Bialskiej Kuchni Społecznej na profilu www.facebook.com/BialskaKuchnia

Termin: w co drugą niedzielę, godz. 16.00
Miejsce: Pub Jazzanova przy ul. Artyleryjskiej 14 w Białej Podlaskiej
Wstęp: potrawa lub 10 zł.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.