Tygodnik Podlaski nr 178 (347)

Tygodnik Podlaski nr 178 (347)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Odsłonięcie pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich 28.04.2017

Odsłonięcie pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich

LECHA I MARII KACZYŃSKICH Centrum tegorocznych uroczystości związanych z obchodami 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja będzie odsłonięcie w Dniu Flagi o godz. 12.30 pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich na bialskim skwerze przy Placu Wojska Polskiego. Pomnik, którego inicjatorem powstania był senator Grzegorz Bierecki, sfinansowany został drogą publicznej zbiórki.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika zebrał ponad 200 tys. zł. Ta kwota w zupełności pokryje koszty całego przedsięwzięcia.

– To ogromny sukces patriotycznego środowiska Południowego Podlasia. Trzeba jednak podkreślić, że datki napływały z całego kraju, a nawet z zagranicy: jednym z hojnych darczyńców był amerykański Związek Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – mówi Kamil Paszkowski, pełnomocnik Komitetu.

W Dzień Flagi, 2 maja o godz. 11 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie msza św., po której wierni w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Siedlec przejdą na skwer przy Placu Wojska Polskiego, gdzie odsłonięty zostanie pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich, zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Stanisława Milewskiego, autora m.in. znajdujących się w Gdańsku pomników Anny Walentynowicz, legendy „Solidarności” oraz Ojca Świętego Jana Pawła II rozmawiającego z Ronaldem Reaganem.

Rzeźba śp. Prezydenta RP i Pierwszej Damy nie znajdzie się na cokole, a na wysokości przechodzących obok niej ludzi, bo takim człowiekiem – skromnym i serdecznym wobec nich był Lech Kaczyński.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli ks. bp. Kazimierz Gurda, biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Mateusz Morawiecki i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Pojawią się również posłowie, senatorowie i reprezentanci licznych instytucji państwowych. Uroczystości będą transmitowane przez TVP Lublin oraz Katolickie Radio Podlasie.

Po odsłonięciu pomnika nastąpi nad miejscem uroczystości przelot zespołu „Biało-Czerwone Iskry” w formacji „flaga”.

Odsłonięcie pomnika Lecha I Marii Kaczyńskich będzie najważniejszym, ale nie jedynym wydarzeniem podlaskiej majówki. Uroczystości upamiętniające 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nie tylko te oficjalne, ale również koncerty, wystawy czy zawody sportowe, odbędą się w dn. 28 kwietnia – 3 maja w Białej Podlaskiej, a 3 maja w Radzyniu, Międzyrzecu, Janowie i Terespolu.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.