Tygodnik Podlaski nr 290 (459)

Tygodnik Podlaski nr 290 (459)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Młodzi bialczanie o Powstaniu Warszawskim 1.08.2014 autor: Marta Gadomska

Żyją już tylko nieliczni uczestnicy Powstania Warszawskiego, akcji „Burza” i powojennej walki o wolną ojczyznę, których komunistyczna propaganda określała mianem „bandytów”. Zapytaliśmy o ocenę warszawskiego zrywu bialczan w wieku tych, którzy w 1944 r – praktycznie bez broni – szli na barykady stolicy.

Marcin Skałbania
Kiedyś Powstanie podziwiałem, później byłem wobec niego bardzo krytyczny, obecnie je rozumiem. To był wielki zryw niepodległościowy, prawdziwy patriotyzm. Większość tych ludzi szybko zdała sobie sprawę, że walczą sami, że żadne wsparcie nie nadejdzie, a mimo tego się nie zrezygnowali, walczyli aż do końca. To byli bohaterowie i wybitni ludzie…

Mateusz Ziomek
Powstanie Warszawskie było wielkim ruchem patriotycznym, który miał wyzwolić Warszawę spod okupacji niemieckiej. Niby nie nam oceniać, czy podjęcie walki było dobrym wyborem. Moim zdaniem – tak. Rozumiem motywy dowódców AK, tym bardziej, że liczyło na pomoc sowietów. Ci zaś dali wykrwawić się powstańcom i dopiero potem weszli do ruin Warszawy. Powstańcom należy się wieczna chwała i pamięć za ich czyn i poświęcenie.

Łukasz Węda
Zryw powstańczy został okupiony ogromną ilością ofiar. Walki przyczyniły się do zniszczenia stolicy. Powstanie wciąż budzi kontrowersje. Czy decyzja o jego rozpoczęciu była słuszna? Do końca nie jestem o tym przekonany. Jednak Powstanie było. I należy o nim pamiętać, i o nim przypominać, choćby poprzez lekcje żywej historii, której brakuje w szkołach. Powstanie Warszawskie znalazło swoje echo w fi lmie, beletrystyce, poezji. Pamiętajmy.

Paweł Iwaniuk
Co roku w przeddzień rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczynamy dyskusję o jego celowości. Według mnie – niezależnie od końcowej oceny – powstańcom należy się nasz szacunek. Choć obecnie nie robimy tego zbyt często, w tym przypadku powinniśmy brać pod uwagę intencje, a nie tylko efekty jakie osiągnęło powstanie. Klęska powstania w niczym nie umniejsza odwagi i poświęcenia jego uczestników.

Marek Głowacki
Według mnie Powstanie Warszawskie było wyrazem dumy, honoru i patriotyzmu ludzi, którzy narażając życie walczyli o wolną Polskę, nie tylko dla siebie, przede wszystkim dla swoich dzieci, wnuków. Dla nas wszystkich. Dlatego to rocznica tak bardzo ważna dla wszystkich Polaków.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.