Tygodnik Podlaski nr 212 (362)

Tygodnik Podlaski nr 212 (362)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Dwie dotacje na Pałac Potockich 13.04.2018

Dwie dotacje na Pałac Potockich

Zabiegi senatora Grzegorza Biereckiego, posła Jana Szewczaka oraz burmistrza Jerzego Rębka uwieńczone sukcesem! Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przesłał do Urzędu Miasta pisma z informacją o przyznaniu dwóch dotacji: w wysokości 1,6 mln zł na prace remontowo-konserwatorskie elewacji zachodniej Pałacu Potockich oraz 25,4 tys. zł na renowację grupy rzeźbiarskiej znad ryzalitu skrzydła wschodniego, przedstawiającej jelenia. – Kwoty te zostaną wprowadzone do budżetu Radzynia na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w poniedziałek 16 kwietnia, a już następnego dnia ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac – mówi burmistrz Jerzy Rębek.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przesłał do Urzędu Miasta pisma z informacją o przyznaniu dwóch dotacji: w wysokości 1,6 mln zł na prace remontowo-konserwatorskie elewacji zachodniej Pałacu Potockich oraz 25,4 tys. zł na renowację grupy rzeźbiarskiej znad ryzalitu skrzydła wschodniego.

Red. Panie burmistrzu, i co dalej?

Jerzy Rębek: Kwoty te zostaną wprowadzone do budżetu Radzynia na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w poniedziałek 16 kwietnia, a już następnego dnia ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac. Będą one ukończone jeszcze w roku bieżącym.

Red: Pałac Potockich po raz pierwszy uzyskał pieniądze bezpośrednio z budżetu państwa czy pańscy poprzednicy nie czynili takich starań?

Jerzy Rębek: Nic mi o tym nie wiadomo. Realizowane były za to działania mające na celu „opróżnianie” Pałacu – wyprowadziło się stamtąd Archiwum Państwowe, które dopiero teraz do niego wraca. Ta dotacja to jednak efekt starań senatora Grzegorza Biereckiego i posła Jana Szewczaka, dzięki którym przyjęta została poprawka do budżetu państwa, wprowadzająca tam kwotę 1,6 mln zł z przeznaczeniem na rewitalizację Pałacu. Trudno znaleźć słowa podziękowania za ich troskę, z jaką podchodzą do spraw Radzynia, tym bardziej, że – jak zapowiadali parlamentarzyści – w roku przyszłym powinna się znaleźć w budżecie państwa na ten cel podobna kwota.

Red: A co z 10 mln zł na rewitalizację korpusu głównego Pałacu?

Jerzy Rębek: Cierpliwie czekamy na decyzję pana marszałka. Powinna ona być podjęta w tym roku, nie wiadomo tylko: przed czy po wyborach samorządowych. Wkład własny w ubieganiu się o środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego jest zabezpieczony w budżecie, w wieloletnim planie finansowym. W korpusie głównym mieścić się będą sale wystawiennicze i koncertowe, klub seniorów, pracownie młodzieżowe i kawiarnia.

Red. Zatem zostaje tylko park?

Jerzy Rębek: Chcemy przywrócić świetność całej rezydencji. Wniosek na dofinansowanie jego rewitalizacji w stylu francuskim jest złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.