Tygodnik Podlaski nr 131 (299)

Tygodnik Podlaski nr 131 (299)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Szukaj: podlasie 

Afrykanie w Białej Podlaskiej
Południowe Podlasie

Afrykanie w Białej Podlaskiej (Wydarzenia) 19.06.2017 autor: Wojciech Łocheński

Są w naszym regionie rodziny mogące doszukać się wśród swoich przodków Białorusinów, Ukraińców, Żydów, Tatarów, ale i… Afrykanów. Niewielu wie, że w XVIII wieku istniała w Białej Podlaskiej wcale liczna ich kolonia, choć w innych regionach Rzeczpospolitej Afrykanów wówczas prawie nie było.

czytaj więcej

 
Przed Świętami: dla ciała i ducha
Południowe Podlasie

Przed Świętami: dla ciała i ducha (Wydarzenia) 14.04.2017

Kiermasze poprzedzające Święta Wielkanocne to codzienność. Z każdym rokiem przybywa jednak w tym okresie powszechnych manifestacji wiary, związanych z najważniejszą z wielkopostnych praktyk – modlitwą.

czytaj więcej

 
Ruszy odbudowa szlaków wodnych
Południowe Podlasie

Ruszy odbudowa szlaków wodnych (Wydarzenia) 10.03.2017

Akt ratyfikacyjny dotyczący Europejskiego porozumienia o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN), który podpisał prezydent Andrzej Duda, nie tylko zobowiązuje Polskę do użeglownienia polskich szlaków wodnych, w tym E40, przebiegającego przez Południowe Podlasie, ale i umożliwia ubieganie się o unijne środki na inwestycje z tym związane. – Wielki żal, że PO przez 10 lat nie kiwnęła palcem w tej sprawie – mówi senator Grzegorz Bierecki, gorący orędownik odbudowy szlaków wodnych.

czytaj więcej

 
Pamięci nie da się zresetować
Południowe Podlasie

Pamięci nie da się zresetować (Wydarzenia) 3.03.2017 autor: red

W Białej Podlaskiej, Radzyniu, Parczewie, Międzyrzecu, Wisznicach, Terespolu, Kodniu, Wisznicach, Małaszewiczach i Kobylanach odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się 26 lutego biegami „Tropem wilczym”, a zakończy je dzisiejsza Ekstremalna Droga Krzyżowa w Radzyniu Podlaskim.

czytaj więcej

 
Ptasia grypa w natarciu
Południowe Podlasie

Ptasia grypa w natarciu (Wydarzenia) 10.02.2017

Pierwsze przypadki wirusa ptasiej grypy odnotowano w Polsce w listopadzie ubiegłego roku. Od tej pory zdiagnozowano 43 jego ogniska u drobiu, a w 40 lokalizacjach zaś – wystąpienie wirusa u dzikich ptaków. 2 lutego br. wykryto pierwszy przypadek w powiecie siedleckim. Podstawowym środkiem uchronienia drobiu jest bezwzględne przestrzeganie zasada bioasekuracji.

czytaj więcej

 
Człowiek Roku 2016 Tygodnika Podlaskiego
Podlasie

Człowiek Roku 2016 Tygodnika Podlaskiego (Wydarzenia) 13.01.2017

Rozpoczynamy kolejną edycja naszego plebiscytu. Kto dołączy do grona wcześniejszych laureatów: Ewy Błasik, ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza, Dariusza Litwiniuka, Jarosława Wojtasińskiego i ks. kanonika Mariana Daniluka? Prosimy o wskazywanie osób szczególnie zasłużonych dla naszego regionu. Wystarczy wypełnić załączony kupon i przesłać go lub dostarczyć do naszej redakcji.

czytaj więcej

 
Czas Świętych Wieczorów
Podlasie

Czas Świętych Wieczorów (Wydarzenia) 4.01.2017 autor: Szczepan Kalinowski

Święta Bożego Narodzenia nie trwały niegdyś na Południowym Podlasiu – jak obecnie – dwa dni, a prawie… miesiąc, bo po 13 dniach Boże Narodzenie obchodzili prawosławni. Okres ten obfituje w szczególne bogactwo wspólnych dla katolików, neounitów i prawosławnych zanikających już niestety obrzędów i zwyczajów.

czytaj więcej

 
Reforma oświaty – powrót do sprawdzonego systemu
Południowe Podlasie

Reforma oświaty – powrót do sprawdzonego systemu (Wydarzenia) 29.11.2016

W całym kraju trwają konsultacje społeczne przed reformą oświaty, która wprowadzona będzie 1 września 2017 r. 16 listopada takie spotkanie odbyło się w Białej Podlaskiej, 23 listopada minister edukacji narodowej Anna Zalewska odwiedziła Lublin. Żaden rząd tego wcześniej nie robił – podkreślali to obecni na bialskim spotkaniu.

czytaj więcej