Tygodnik Podlaski nr 164 (332)

Tygodnik Podlaski nr 164 (332)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Rozrywka 

Błyskawiczne danie z tortilli

Błyskawiczne danie z tortilli 12.02.2018 autor: Tekst i fot. Małgorzata Tymoszuk

To nie tylko przepis na szybkie danie z gotowych placków tortilli, ale również sposób na wykorzystanie odrobinę zapomnianych resztek wędlin.. Co jest w tym przepisie takiego innowacyjnego? Przede wszystkim wykorzystanie zwykłego tostera. Tortille w nim zapiekane będą idealnie chrupkie. Farsz to nasz indywidualny wybór. Mogą to być wcześniej podsmażone plastry wspomnianych wędlin, kawałki kurczaka, cebuli, pora czy pieczarek. Zawsze jednak nieodzownym elementem jest ser żółty. Szybie i pyszne danie. Czego chcieć więcej?

czytaj więcej

 
Kiszona marchewka

Kiszona marchewka 6.02.2018 autor: Tekst i fot. Małgorzata Tymoszuk

Kiszonki są zdrowe. Posiadają wysoką wartość odżywczą, ponieważ ich skład jest bardzo zbliżony do świeżych produktów. Podczas kiszenia powstaje zaś dodatkowo wiele witamin, szczególnie tych z grupy B. Właśnie one wpływają nie tylko na przemianę materii, ale również mają pozytywne oddziaływanie na nasz układ nerwowy, w tym koncentrację. W procesie fermentacji powstaje acetylocholina, która odpowiada za prawidłowe przekazywanie nerwowych impulsów, obniżając jednocześnie ciśnienie krwi. Dzisiejszy przepis na małe co nieco – 1 słoiczek. Jeśli nam zasmakuje, wystarczy zwiększyć proporcje.

czytaj więcej

 
Bakaliowe jabłka pod orzechową kołderką

Bakaliowe jabłka pod orzechową kołderką 1.02.2018

Ten deser to kolejny argument i dowód na to, że jabłko nigdy nie będzie nudne. Poniższe proporcje dodatków dotyczą 5 jabłek średniej wielkości.

czytaj więcej

 
Domowe pralinki

Domowe pralinki 23.01.2018

Własnoręcznie robione, małokaloryczne i przepyszne. Dzisiaj przepis na robiące ostatnio zawrotną karierę tzw. zdrowe przekąski.

czytaj więcej

 
Domowy antybiotyk
Porady

Domowy antybiotyk 17.01.2018 autor: Małgorzata Tymoszuk

Domowa mikstura na pierwsze objawy przeziębienia, którą możemy zastosować zanim choroba rozwinie się na dobre. Przed wizytą u lekarza, śmiało możemy używać ją przy drapaniu w gardle, kaszlu i katarze. Ten domowy specyfik ma w swoim składzie naturalne substancje, które nie tylko działają przeciwbakteryjnie, ale również walczą z wirusem. Idealnym uzupełnieniem tej kuracji będzie picie dużej ilości herbaty z dodatkiem miodu, cytryny i szczypty cynamonu.

czytaj więcej

 
Smażone banany w cieście kokosowym

Smażone banany w cieście kokosowym 16.01.2018 autor: Tekst i fot. Małgorzata Tymoszuk

Do dziś funkcjonuje przekonanie, iż należy obcinać końcówki banana, a szczególnie tę ciemną. Naprawdę nie ma w niej nic groźnego, ani dziwnego. Lepiej, abyśmy przestrzegali zasady dokładnego mycia bananów przed obraniem w gorącej wodzie.

czytaj więcej

 
Kruche ciasteczka

Kruche ciasteczka 9.01.2018 autor: Tekst i fot. Małgorzata Tymoszuk

Grzegorz Schetyna na rok przed wyborami samorządowymi musi mieć twardy orzech do zgryzienia. Nie dość, że marzenia o szerokiej koalicji są mgliste, a salon III RP coraz częściej daje wyraz swojemu niezadowoleniu z Platformy Obywatelskiej, to niewesołe dla władz PO informacje płyną z Terespola. Otóż, 12 samorządowców – na czele z burmistrzem Jackiem Danielukiem – odeszło z Platformy Obywatelskiej. Powód? Burmistrz przekonuje, że to wynik trwającego nie od dziś braku zainteresowania potrzebami miasta. W rozmowie z portalem wPolityce.pl Jacek Danieluk przyznaje, że z Platformą Obywatelską w obecnej kondycji, nie wróży Polsce żadnych zmian. Nie widzę żadnych szans na przeprowadzenie reform czy jakichkolwiek zmian przy obecnych niskich sondażach Platformy Obywatelskiej. Widzimy ponadto zbyt mocne i wyraźne skręcenie w kierunku lewej strony, a dla mnie – osoby, która ma prawicowe poglądy – jest to nie do pogodzenia. Przyznaję, że nie jest mi po drodze szeroka koalicja pomiędzy PO, a PSL, Nowoczesną i SLD – podkreśla burmistrz Terespola, dodając jednak, że w każdej partii są ludzie, którzy rzeczywiście chcą pracować na rzecz samorządów. W każdej partii są ludzie o zdrowym rozsądku. Nie mogę powiedzieć złego słowa o osobach, które były w Terespolu i widzieli nasze problemy i potrzeby, i na nie zareagowały. Mówię tutaj chociażby o wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej, wicemarszałku Krzysztofi e Grabczuku czy pośle Stanisławie Żmijanie. Są to osoby, którym zależy na rozwoju Lubelszczyzny – mówi Danieluk. Burmistrz Terespola krytycznie wypowiada się o Włodzimierzu Karpińskim, do niedawna przewodniczącym wojewódzkich struktur PO. Parę razy próbowałem zaprosić p. Karpińskiego do Terespola na rozmowę, aby powiedzieć mu o naszych potrzebach. Jesteśmy małym miasteczkiem, budżet nie jest za duży i nigdy nie udało mi się zainteresować go Terespolem – podkreśla burmistrz. Burmistrz Terespola w rozmowie z portalem wPolityce.pl zwraca uwagę, że osoby, które ciężko pracują w samorządach są niedostatecznie docenianie. Często zamiast nich, na listy w wyborach samorządowych trafi ają osoby, które nie mogą pochwalić się żadnymi dokonaniami na rzecz swych małych ojczyzn. Kiedy powstały powiaty, to była pierwsza kadencja, kiedy zostałem wybrany do rady powiatu. Próbowaliśmy zjednoczyć szeroko rozumianą prawicę i założyliśmy Porozumienie Samorządowe. Chciałem na początku zjednoczyć PO, PiS i LPR i na „dole” się nam to udawało. Kiedy startowałem na burmistrza w roku 2006, to miałem poparcie zarówno posła z PO i PIS, a startowałem z list Porozumienia Samorządowego. Niestety, gdzieś to podupadło. Uważam, że odpowiada za to pewna grupa działaczy partyjnych, która związała się ze swoim stanowiskiem. Trzeba zobaczyć ludzi, którzy są na „dole”, którzy pracują i należy ich docenić. Sam przyznaję, że dobrze współpracuje mi się z politykami PiS, szczególnie z senatorem Grzegorzem Biereckim – podkreśla Jacek Danieluk.

czytaj więcej

 
Pieczone bataty

Pieczone bataty 2.01.2018 autor: Tekst i fot.: Małgorzata Tymoszuk

Po świątecznym rybno-mięsnym szaleństwie proponuję bataty. Najprostszym sposobem przygotowania jest upieczenie ich z dodatkiem jedynie soi i pieprzu, ale tak egzotycznemu warzywu proponuję poświęcić trochę więcej pracy. Bataty idealnie komponują się z tymiankiem i słodką papryką w proszku.

czytaj więcej