Tygodnik Podlaski nr 177 (346)

Tygodnik Podlaski nr 177 (346)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Taneczna lekcja 10.04.2017 autor: Agata Panasiuk

Taneczna lekcja

Taniec to pasja, która towarzyszy mi od dziesiątego roku życia. Kiedyś ktoś mnie nim oczarował, teraz to oczarowanie sprzedaję swoim uczniom. Taniec to spełnienie, forma przekazu naszych emocji. Taniec to moje życie – tak o swojej pracy instruktora tańca ludowego mówi Magdalena Osmulska z Bialskiego Centrum Kultury.

29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji BCK postanowiło przybliżyć przedszkolakom i uczniom tę formę sztuki.

Lekcja tańców

Podczas „Tanecznej lekcji” młodzi widzowie będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi krokami tanecznymi, poznać rożne techniki i style tańca: klasycznego, ludowego, nowoczesnego oraz obejrzeć taneczne zabawy ludowe.

W tym edukacyjnym spektaklu dzieci będą również próbować swoich sił m.in. w tańcach podlaskich. Przyjrzą się bliżej strojom z różnych regionów oraz poznają ich poszczególne elementy.

– Projekt „Taneczna lekcja” stworzy doskonałą możliwość do zapoznania się z pięknem tańca. To będzie również okazja do rozbudzenia wyobraźni poprzez połączenie tańca, słowa i obrazu – mówi Magdalena Osmulska. – Wszystko wskazuje na to, że będzie dużo tańca, zabawy, śmiechu i nauki.

Jubileusz „Podlasiaków”

Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” działający przy BCK obchodzi w roku bieżącym jubileusz 25-lecia działalności. Tworzy go obecnie ponad 90 młodych ludzi. Zajęcia odbywają się przy akompaniamencie Andrzeja Karasia (fortepian).

– Dzięki świadomości rodziców, iż powinniśmy przekazywać narodowy dorobek kulturowy młodemu pokoleniu, nasza grupa ciągle się rozrasta – mówi Magdalena Osmulska.

Dzieci mają okazję aktywnie i pożytecznie spędzać czas. Poznać muzykę, taniec, kulturę narodową, uwrażliwić się na piękno sztuki oraz uodpornić na tremę, towarzyszkę scenicznych występów. Do uczestnictwa w tych zajęciach zachęcają również sukcesy, jakie od lat odnosi zespół. W swojej historii zdobył w sumie wszystko co było do zdobycia: półki uginają się od statuetek, medali, dyplomów. To nagrody z różnego typu festiwali, turniejów i zawodów rangi krajowej i międzynarodowej.

Każdego roku młodzi tancerze wyjeżdża za granicę. W najbliższe wakacje wyjadą na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Czarnogóry. Podczas wyjazdów nie tylko walczą o laury i ale również poznają kulturę różnych krajów.

Taniec i pieniądze

Instruktorzy tańca ludowego muszą zmierzyć się z jednym, za to poważnym problemem: brakiem strojów, gdyż są one bardzo drogie.

– Nie sposób tańczyć krakowiaka w strojach szamotulskich – tłumaczy Janusz Izbicki, założyciel Zespołu Pieśni i Tańca Biawena oraz były dyrektor Miejskiego Magdalena Osmulska Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. – Każdy region brzmi inaczej i każdy region charakteryzuje się innym strojem – dodaje.

Kompletny strój podlaski dla dziewczynki kosztuje około 3.5 tys zł, natomiast dla chłopca jest o ok. 500 zł wyższy.

– Posiadamy stroje, ale – niestety – nie wszystkich regionów, dlatego też poszukujemy sponsora, który wspomógłby nas przy ich zakupie – wyznaje Magdalena Osmulska.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.