Tygodnik Podlaski nr 203 (372)

Tygodnik Podlaski nr 203 (372)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Spotkania z poezją i prozą 27.11.2017 autor: Agnieszka Panasiuk

Spotkania z poezją i prozą

Koło dziennikarskie „Żółte dzioby” i „Salamandra” – klub literacki młodych skupiają uczniów bialskich szkół. Młodzież pasjonująca się twórczością literacką ma okazję do poszerzania swoich zainteresowań oraz prezentacji własnych utworów.

Klub Kultury „Piast” Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego ma bogate tradycje literackie. Od wielu lat działa tu Klub Literacki Maksyma. W tym roku powstała „Salamandra” – klub Literacki młodych. Organizowane są konkursy literackie dla dorosłych i młodzieży. W połowie listopada członkowie „Żółtych dziobów” i „Salamandry” podjęli się organizacji kolejnego Forum Literackiego zatytułowanego „Spotkanie z duchami”.

Fantastyka i rzeczywistość

Uczniowie przedstawili opowiadania o zjawach i fantastycznych stworach. Ich treść zionęła grozą, ale ponury nastrój był przeplatany humorystycznymi wątkami.

Zebrani wysłuchali: „Ducha małej dziewczynki” Alicji Ochrymiuk, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater, „Spotkania z duchami” – Łucji Marczewskiej, uczennicy Katolickiego Gimnazjum im. Cypriana Norwida, „Pożegnania Adama” – Dominiki Dobruk, uczennicy I LO im. J. I. Kraszewskiego, „Po imprezie” – Darii Kulpy, uczennicy Gimnazjum nr 3 oraz „Zwidów” pióra Anonima (autor nie boi się duchów, ale brak mu odwagi do ujawnienia się).

Listopad to wyjątkowy miesiąc. Wspominamy tych, którzy odeszli. Refleksje nad życiem i jego wartościami, poszukiwanie prawdy w życiu, emocje i retoryczne pytania, były źródłem inspiracji twórczej młodzieży. Wiersze swojego autorstwa zaprezentowali następujący młodzi poeci: Dorota Harasimiuk, uczennica Katolickiego Gimnazjum, Klaudia Iwaniuk, Dominika Dobruk i Bartek Warowny – uczniowie I LO im J. I. Kraszewskiego. Młodzież zadbała o oprawę muzyczną. Natomiast Akademii Sztuk Plastycznych „Magia Kolorów” przygotowała z tej okazji interesującą wystawę.

Potrzeby twórcze

Nie jest prawdziwą obiegowa opinia, iż młodzież używa jedynie elektronicznych „zabawek” i stroni od czytania książek. Uczniowie, a w szczególności z klas humanistycznych, dużo czytają, prowadzą blogi, piszą wiersze i prozę.

– Zacząłem pisać już w podstawówce, od ubiegłego zacząłem to robić regularnie i sprawiało mi to wielką przyjemność. Inspiruje mnie wszystko, co dzieje się dookoła. Nie wyobrażam sobie jednak takiej sytuacji, że w jednej chwili siadam przed biurkiem i mówię sobie „teraz napiszesz wiersz”. Pewne sentencje przychodzą do mnie w najmniej spodziewanych momentach; we śnie czy tuż przed nim, w autobusie, w szkole, podczas wszystkich codziennych czynności, jednak nigdy nie jest to zaplanowane działanie – mówi poeta Bartek Warowny.

Proza ludzi młodych natomiast charakteryzuje się nieograniczoną wyobraźnią oraz zadziwiająca łatwość przechodzenia z rzeczywistości w świat fantastyki. – Z fantastyką mam styczność codziennie. Gdy czytam książki, oglądam seriale... Za każdym razem, gdy widzę przygody jakie przeżywają postacie fikcyjne, myślę jak by to było, gdybym też się znalazła w takich kłopotach. Zastanawiam się czy dałabym radę i czy też potrafiłabym dokonać trudnego wyboru, od którego zależałyby losy całego świata. Więc gdy nie mam możliwości bycia bohaterem, tworzę postać, w którą się wczuwam i przeżywam wszystko, co przeżywa ona. Podsumowując: moją motywacją oraz inspiracją są dzieła ludzi, którzy już stworzyli coś niesamowitego, ale drobne rzeczy, które zdarzają się na co dzień, też mają ogromne znaczenie – dodaje Daria Kulpa.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.