Tygodnik Podlaski nr 269 (438)

Tygodnik Podlaski nr 269 (438)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Już po raz kolejny świętowaliśmy naszą niepodległość w Kodniu 20.08.2019

Już po raz kolejny świętowaliśmy naszą niepodległość w Kodniu

18 sierpnia na Błoniach w Kodniu mogliśmy uczestniczyć w kolejnej edycji Jarmarku Sapieżyńskiego, który w tym roku odbywał się pod hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”. Jarmark jest nawiązaniem do wspaniałej historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej organizowania takich Jarmarków w Kodniu.

Oficjalne otwarcie jarmarku odbyło się o godzinie 13.00. Uczestnicy mogli wziąć udział w szeregu ciekawych atrakcji, związanych z historią regionu, m.in. obejrzeć kaskaderskie pokazy konne, walki zbrojne, obozowisko historyczne, wystawy rękodzielnictwa  i produktów regionalnych.

W ramach pikniku historycznego podczas Jarmarku Sapieżyńskiego można było poznać dawne miejscowe zwyczaje, a przy specjalnych stoiskach zapoznać się ze wspaniałą historią Kodnia, ze szczególnym uwzględnieniem epoki sarmackiej, w której miejscowość była siedzibą rodu Sapiehów.  W trakcie festynu mieszkańcy gminy poznali tradycję bogatą różnorodność  I Rzeczypospolitej z przełomu XVI i XVII wieku.

W jarmarku uczestniczyło ponad 6 tysięcy gości i 70 wystawców. 

Podczas przyjęcia wręczone zostały medale za zasługi dla gminy. Jednym z nich został uhonorowany wicewojewoda Robert Gmitruczuk. Można było również podziwiać występy orkiestr dętych i zespołów ludowych. Zwieńczeniem festynu była gwiazda wieczoru – zespół Mejk.

Impreza wpisuje się w kontynuację obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dlatego też jarmark finansowany był z Programu "Niepodległa". 

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.