Tygodnik Podlaski nr 207 (376)

Tygodnik Podlaski nr 207 (376)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Fenomen św. Mikołaja 18.12.2017

Fenomen św. Mikołaja

Historię życia i działalności św. Mikołaja dobrze jest wszystkim znana. Dzieło jakie pozostawił potomnym obrosło legendą i tradycją. Ale to nie wszystko. Idea tego świętego – wspomagać innych – otwiera serca, zacieśnia więzi międzyludzkie, inspiruje do podejmowania nowych wyzwań. O ileż nasza kultura i mentalności byłyby uboższe, gdyby nie św. Mikołaj?

Dzielenie się tym co mamy z uboższymi i potrzebującymi w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia jest w naszej kulturze czymś równie naturalnym, jak spadający z nieba śnieg. Wiele organizacji z Caritasem na czele zbiera żywność, ubranie, środki czystości aby wspomóc ludzi chorych, samotnych potrzebujących.

Wiele osób, w większości młodych, pracuje na rzecz drugiego człowieka w ramach wolontariatu. Szlachetna Paczka, której pomysłodawcą był ks. Jacek Stryczek jest tego sztandarowym przykładem.

„Mikołajki”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej po raz kolejny zorganizował „Mikołajki” dla rodzin cudzoziemców przebywających w mieście. – Wsparciem obejmujemy czterdzieści rodzin, różnych narodowości. Organizujemy spotkania, aby zapoznać ich z naszą kulturą i zwyczajami. Zapraszamy na nie także bialskie rodziny, aby dzieci wspólnie bawiły się oraz integrowały – mówi Ewa Stasiuk, z MOPS.

Podczas „Mikołajkowej” imprezy dzieci śpiewały, tańczyły uczestniczyły w zabawach animowanych przez wolontariuszy z Centrum Wolontariatu bialskiego Caritasu. Na scenie wystąpiły m. in. dzieci z Ukrainy, Czeczenii oraz Inguszetii. Nie mogło oczywiście zabraknąć św. Mikołaja i upominków.

– Takie spotkania pozwalają cudzoziemcom na szybsze zaadaptowanie się, zacieśnienie przyjaźni, koleżeństwa – podsumowuje Ewa Stasiuk.

Mikołaj wszechobecny

Ludzie dzielą się nie tylko rzeczami materialnymi, ale także dobrem niewymiernym: uśmiechem czy wzajemnym przeżywaniem radosnych chwil. Instytucje oraz fundacje organizują spotkania wigilijne dla ubogich.

Tradycyjnie, jak co roku, prezydent Dariusz Stefaniuk oraz prof. zw. dr hab. Józef Bergier Józef, rektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II zapraszają mieszkańców Białej Podlaskiej w piątek i sobotę na Plac Wolności, gdzie odbędzie się Jarmark Bożenarodzeniowy. Moc atrakcji wypełni te przedświąteczne dni.

Przedszkolaki, młodzież szkolna i seniorzy śpiewać będą kolędy. Grupy taneczne zaprezentują ciekawe programy. Studenci PSW przygotowali konkursy oraz animacje. Będzie można nabyć specjały, wyroby oraz ozdoby świąteczne.

16 grudnia o godz. 12 przygotowany zostanie stół wigilijny. Z mieszkańcami miasta spotkają się prezydent Dariusz Stefaniuk i rektor Józef Bergier. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa zgromadzeni podzielą się opłatkiem i złożą życzenia.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.