Tygodnik Podlaski nr 177 (346)

Tygodnik Podlaski nr 177 (346)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Dzieci nie wszędzie szczęśliwe 18.04.2017 autor: Agata Panasiuk

Dzieci nie wszędzie szczęśliwe

W Galerii I Piętro Strefa Sztuki w Bialskim Centrum Kultury przez najbliższy miesiąc można obejrzeć niezwykłą wystawę fotografii zatytułowaną „Dzieci świata”, stanowiących plon wojaży znanej bialskiej podróżniczki Elżbiety Pyrki.

Elżbieta Pyrka zorganizowała kilkadziesiąt wystaw, na których prezentowała zdjęcia wykonywane podczas podróży. Jednakże ekspozycja tematyczna p.t. „Dzieci świata” jest wyjątkowa.

– Z ostatnich piętnastu lat moich wędrówek zebrałam zdjęcia poświęcone dzieciom. To wdzięczny temat, prezentujący dzieci z różnych stron świata – mówi autorka wystawy. Oglądamy fotografie najmłodszych obywateli Turcji, Maroka, Kambodży, Laosu, Wietnamu, Nepalu, Chin, Tybetu, Indii, Republiki Południowej Afryki, Peru…

Uśmiechnięte podczas zabaw buzie, w gronie rodziny, wśród rówieśników – takie prezentacje dzieci spotykamy w krajach europejskich i bogatych. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wygląda dzieciństwo w krajach gdzie panuje powszechne ubóstwo.

Dzieci odarte z dzieciństwa, przedwcześnie dojrzałe, zmęczone, które zaprzęgnięto do ciężkiej, niewolniczej pracy, jakiej w innych krajach nie podejmują nawet dorośli – to widok zapadający na zawsze w pamięci turysty, obserwatora, fotografa.

Analfabetyzm i ciężka praca

– Byłam wstrząśnięta, gdy podczas pobytu z Indiach zobaczyłam dzieci bawiące się na torach kolejowych, biegające wśród szczurów. W innym z kolei mieście widziałam dzieci od najmłodszych lat wykorzystywane do tkania: mają maleńkie paluszki i łatwo im przekładać nici – opowiada Elżbieta Pyrka. Wrażliwe oko podróżniczki i jej aparat fotograficzny rejestrowały prawdziwy los najmłodszych. Na wystawie nie zobaczymy zdjęć pozowanych.

– W Chinach maluchy biegają bez pieluch, w majteczkach mają wycięty otwór, aby problem potrzeb fizjologicznych był załatwiony – podaje jako ciekawostkę Elżbieta Pyrka.

– W Laosie zdecydowana większość ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, analfabetyzm zaś jest zjawiskiem powszechnym. Niektórzy rodzice oddają synów do klasztorów buddyjskich, gdyż widzą w tym jedyną możliwość zdobycia wiedzy. Po ukończeniu nauk chłopiec wybiera własna drogę życia lub pozostaje w klasztorze na zawsze – dodaje podróżniczka.

Świat palety kolorów

Elżbieta Pyrka pokazuje na wystawie również pozytywną, radosną stronę dzieciństwa. Moc kolorowych i oryginalnych strojów. Szczególnie wyszukane ubranka i ozdoby noszą dzieci w Azji i Ameryce Południowej. Uszyte są z ich rodzimych tkanin, według przyjętego od dawna kroju oraz ozdobione niezwykle barwnym i fantazyjnym wzorem. Nic nie zdołało wyprzeć odwiecznej tradycji. „Dzieci świata” to  ekspozycja ,którą warto obejrzeć, wywołująca u widza uśmiech, refleksję, czasami zadumę.

powrót

Dodaj komentarz 
Zawiadom mnie o nowych komentarzach
 
 
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.