Tygodnik Podlaski nr 256 (425)

Tygodnik Podlaski nr 256 (425)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura i Historia 

Zalegasz z oddaniem książek w Bibliotece Pedagogicznej? Do końca listopada możesz oddać je bez kary!
Biała Podlaska

Zalegasz z oddaniem książek w Bibliotece Pedagogicznej? Do końca listopada możesz oddać je bez kary! 14.11.2019

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej zachęca wszystkich czytelników do zwrotu długo przetrzymywanych książek i zbiorów multimedialnych. W miesiącu listopadzie można je oddać nie ponosząc konsekwencji finansowych.

czytaj więcej

 
Pomnik niepodległości w Radzyniu Podlaskim
Radzyń Podlaski

Pomnik niepodległości w Radzyniu Podlaskim 12.11.2019

Na placu Wolności w Radzyniu Podlaskim znajduje się Skwer Podróżników z tabliczkami upamiętniającymi globtroterów odwiedzających miasto, zegar słoneczny (tzw. „słonecznik”) oraz monumentalny Pomnik Niepodległości. Ostatni z wymienionych potocznie nazywany jest przez mieszkańców „Pięścią”. Swoim wyglądem pomnik nie zachwyca, jednak jego przesłanie wyraża szlachetne treści.

czytaj więcej

 
Niezłomny i wierny swoim ideałom do końca
SKRZYSZEW

Niezłomny i wierny swoim ideałom do końca 5.11.2019

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność Skrzyszewa (gm. Ulan-Majorat) upamiętniła postać rotmistrza Wincentego Zawadzkiego – żołnierza i oficera Wojska Polskiego walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej 1939 r. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy odbyło się 24 czerwca 2018 r.

czytaj więcej

 
Bezcenne Tajemnice Bialskiego Klasztoru
BIAŁA PODLASKA

Bezcenne Tajemnice Bialskiego Klasztoru 5.11.2019

Wspaniałe owoce prac konserwatorskich w klasztorze przy kościele św. Antoniego w Białej Podlaskiej. Odkrywane są tam bezcenne malowidła, wśród których znajduje się najstarszy zachowany wizerunek miasta.

czytaj więcej

 
Dąb „Dewajtis”
Wola Osowińska

Dąb „Dewajtis” 29.10.2019

Zespół pałacowo-parkowy w Woli Osowińskiej (gm. Borki) ma kształt prostokąta. W centralnej jego części znajduje się pałac, który składa się z dwóch części – parterowego dworu z XIX w. i przylegającego do niego piętrowego skrzydła (mającego już formę pałacu) dobudowanego w 1906 r. Budynek otacza park krajobrazowy założony w XVIII w. Spotkamy w nim wiele starych drzew, z których najbardziej charakterystycznym jest tajemniczy dąb „Dewajtis”.

czytaj więcej

 
Zabiele podziękowało za pontyfikat Jana Pawła II
Południowe Podlasie

Zabiele podziękowało za pontyfikat Jana Pawła II 21.10.2019 autor: Robert Mazurek

31. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża mieszkańcy Zabiela (gm. Radzyń Podlaski) upamiętnili pięknym i wyniosłym krzyżem. Usytuowany został on na południowych obrzeżach wioski, przy drodze gruntowej, gdzie nie ma jeszcze zbyt wielu zabudowań.

czytaj więcej

 
 Najlepsza metoda nauki naszych dzieci? Ciekawa konferencja w Bibliotece Pedagogicznej
Biała Podlaska

Najlepsza metoda nauki naszych dzieci? Ciekawa konferencja w Bibliotece Pedagogicznej 18.10.2019

W dniu 16 października 2019 r. w Czytelni  odbyła się konferencja „Kształcenie kreatywności  i innowacyjności uczniów na przykładzie najlepszej szkoły na świecie No Bell z Konstancina Jeziornej” zorganizowana dla dyrektorów szkół, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych.

czytaj więcej

 
„Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”.
lubelskie

„Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”. 16.10.2019

26 listopada będzie miała premierę nowa książka Marka A. Koprowskiego „Łuny na Wschodzie Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę”.

czytaj więcej