Tygodnik Podlaski nr 148 (316)

Tygodnik Podlaski nr 148 (316)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura 

DWIE FORMY RYTU RZYMSKIEGO
Kościół

DWIE FORMY RYTU RZYMSKIEGO 25.09.2017 autor: Mikołaj Turyk (fot. nadesłane/o. Piotr Arndt)

Z chwilą wydania Motu Proprio Summorum Pontifi cum 7 VII 2007 roku w kościele obowiązują dwie formy rytu rzymskiego. Pierwsza to forma zwyczajna, najczęściej spotykana w kościołach msza posoborowa odprawiana w języku narodowym. Druga to Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego – msza przedsoborowa. W formie tej używany jest mszał rzymski Jana XXIII z 1962 roku, który bez większych zmian odpowiada mszałowi Piusa V z 1570 roku, wydanemu zaraz po Soborze Trydenckim. Z tej racji nazywana jest ta msza Mszą Trydencką.

czytaj więcej

 
Narodowe czytanie dramatu Wyspiańskiego

Narodowe czytanie dramatu Wyspiańskiego 11.09.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. radzyn-podl.pl)

W ubiegłą sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka już po raz szósty rozpoczęła Narodowe Czytanie. Tegorocznym wyborem było „Wesele”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego czytano również m.in. w Białej Podlaskiej, Radzyniu, Międzyrzecu, Rzeczycy i w Ulan – Majoracie.

czytaj więcej

 
Miasto na granicy kultury i wyznań

Miasto na granicy kultury i wyznań 1.09.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. nadesłane/MOK Terespol)

Przygraniczny Terespol to miasto na styku kultur i wyznań, miejsce spotkań artystów z różnych krajów, zmagań sportowców, to również działalność regionalnych towarzystw. Wszystkie te inicjatywy podejmuje, promuje i koordynuje Miejski Ośrodek Kultury.

czytaj więcej

 
Wakacje z teatrem i piosenką autorską
Radzyń Podlaski

Wakacje z teatrem i piosenką autorską 14.08.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. nadesłane/T. Młynarczyk)

Nie ma wakacji w kulturze. Plejadę super atrakcji zapewnia mieszkańcom miasta i powiatu Radzyński Ośrodek Kultury. Najważniejsze sierpniowe wydarzenia to XXII Międzynarodowe Otwarte Warsztaty Teatralne „Dialogi 2017” oraz XXII Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Autorską „Oranżeria.

czytaj więcej

 
Podbili serca włoskiej publiczności
Radzyń Podlaski

Podbili serca włoskiej publiczności 4.08.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. nadesłane/Zbigniew Czuryło)

Radzyńska Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo powróciła z renomowanego 22. Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego we Włoszech. Młodzi utalentowani artyści swą wirtuozerią oczarowali włoską publiczność.

czytaj więcej

 
Niepowtarzalny klimat Jagiellońskiego Jarmarku
Parczew

Niepowtarzalny klimat Jagiellońskiego Jarmarku 28.07.2017 autor: Ilona Gabrylewicz (fot. nadesłane /Ilona Gabrylewicz)

Na pamiątkę okresu świetności w dziejach Parczewa – królewskiego miasta – od 13 lat na Placu Wolności odbywa się Jarmark Jagielloński. Impreza jest festiwalem twórczości ludowej, artystycznej i rzemieślniczej, towarzyszą jej występy zespołów ludowych i widowiska historyczne. Tegoroczny jarmark rozpocznie się dzisiaj o godz. 12.

czytaj więcej

 
Biała Podlaska

Bogactwo rodzimego i południowego folkloru 24.07.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. nadesłane/Kuba Niewiński)

Na deskach bialskiego amfiteatru w słoneczne niedzielne popołudnie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Jarmark u Radziwiłła. Organizatorem dorocznego święta folkloru, podczas którego prezentują się zespoły ludowe z kraju i z całego świata było Bialskie Centrum Kultury.

czytaj więcej

 
Droga land art
Południowe Podlasie

Droga land art 20.07.2017 autor: Agata Panasiuk (fot: Krzysztof Staniszewski)

Trwa siódma edycja imprezy plenerowej Land Art Festiwal. Fundacja Latająca Ryba już po raz trzeci wybrała miejsce działalności artystycznej w Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest „Droga”.

czytaj więcej