Tygodnik Podlaski nr 155 (323)

Tygodnik Podlaski nr 155 (323)
Pobierz PDF Archiwum PDF
 
 

Kultura 

„ROZTAŃCZONY ZAMEK” – TANCERZE I „CHWILKA”
Biała Podlaska

„ROZTAŃCZONY ZAMEK” – TANCERZE I „CHWILKA” 8.12.2017 autor: Agata Panasiuk

Szkoła Tańca „Zamek” wspólnie z Bialskim Centrum Kultury oraz Stowarzyszeniem „Wspólny Świat” organizuje w niedzielę Koncert Charytatywny „Roztańczony Zamek”. Wezmą w nim udział tancerze Szkoły oraz wokaliści zespołu „Chwilka”. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na budowę pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

czytaj więcej

 
„UTRACONY ŚWIAT” LEONA BARSZCZEWSKIEGO
Biała Podlaska

„UTRACONY ŚWIAT” LEONA BARSZCZEWSKIEGO 1.12.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. Anna Chodyka)

W bialskim Muzeum Południowego Podlasia można obejrzeć jedyną w swoim rodzaju ekspozycję: „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”. Wystawa warta jest polecenia nie tylko ze względu na orientalne eksponaty, ale – przede wszystkim – na interesujące fotografie Azji wykonane 140 lat temu.

czytaj więcej

 
Spotkania z poezją i prozą
Biała Podlaska

Spotkania z poezją i prozą 27.11.2017 autor: Agnieszka Panasiuk

Koło dziennikarskie „Żółte dzioby” i „Salamandra” – klub literacki młodych skupiają uczniów bialskich szkół. Młodzież pasjonująca się twórczością literacką ma okazję do poszerzania swoich zainteresowań oraz prezentacji własnych utworów.

czytaj więcej

 
Dwudziestolecie "Katolika"
Biała Podlaska

Dwudziestolecie "Katolika" 20.11.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. BCK)

Spektaklem „Norwid. Poezja i dobroć”, poświęconym biografii i twórczości swego patrona uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej uczcili dwudziestolecie istnienia szkoły. Wspólnie z uczniami, ich rodzicami i gronem pedagogicznym świętowało wielu mieszkańcowi naszego miasta.

czytaj więcej

 
Deszcz nagród i plejada gwiazd
Biała Podlaska

Deszcz nagród i plejada gwiazd 27.10.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. bialapodlaska.pl)

XVI Podlasie Jazz Festival przeszedł do historii. Podwójny jubileusz 30 lat działalności artystycznej bialskiego Jazz Trio oraz 20-lecia Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego przyciągnął najwybitniejszych instrumentalistów i solistów.

czytaj więcej

 
DWIE FORMY RYTU RZYMSKIEGO
Kościół

DWIE FORMY RYTU RZYMSKIEGO 25.09.2017 autor: Mikołaj Turyk (fot. nadesłane/o. Piotr Arndt)

Z chwilą wydania Motu Proprio Summorum Pontifi cum 7 VII 2007 roku w kościele obowiązują dwie formy rytu rzymskiego. Pierwsza to forma zwyczajna, najczęściej spotykana w kościołach msza posoborowa odprawiana w języku narodowym. Druga to Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego – msza przedsoborowa. W formie tej używany jest mszał rzymski Jana XXIII z 1962 roku, który bez większych zmian odpowiada mszałowi Piusa V z 1570 roku, wydanemu zaraz po Soborze Trydenckim. Z tej racji nazywana jest ta msza Mszą Trydencką.

czytaj więcej

 
Narodowe czytanie dramatu Wyspiańskiego

Narodowe czytanie dramatu Wyspiańskiego 11.09.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. radzyn-podl.pl)

W ubiegłą sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka już po raz szósty rozpoczęła Narodowe Czytanie. Tegorocznym wyborem było „Wesele”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego czytano również m.in. w Białej Podlaskiej, Radzyniu, Międzyrzecu, Rzeczycy i w Ulan – Majoracie.

czytaj więcej

 
Miasto na granicy kultury i wyznań

Miasto na granicy kultury i wyznań 1.09.2017 autor: Agata Panasiuk (fot. nadesłane/MOK Terespol)

Przygraniczny Terespol to miasto na styku kultur i wyznań, miejsce spotkań artystów z różnych krajów, zmagań sportowców, to również działalność regionalnych towarzystw. Wszystkie te inicjatywy podejmuje, promuje i koordynuje Miejski Ośrodek Kultury.

czytaj więcej